Berlín - Ve studii zveřejněné v odborném časopise Lancet Neurology to uvádí ředitel univerzitní neurologické kliniky v německém Heidelbergu Werner Hacke.
„Poprvé se analýzou tří nezávislých studií podařilo prokázat, že takzvaná hemikraniektomie může zachránit život a zabránit těžkým ochrnutím,“ prohlásil Hacke podle agentury DPA.
Pacienti s velmi silnou mrtvicí mají podle univerzitních statistik dost špatnou prognózu plného uzdravení. Zaclánění hlavní tepny, střední mozkové arterie, způsobilo dosud u 80 procent pacientů smrt, nehledě na intenzivní lékařskou péči. Odumřelá mozková tkáň a její okolí otéká zvodnatěním a vnitřní tlak v mozku silně vzrůstá.
Kritici tohoto postupu poukazují na možná těžká postižení, zejména pokud je zasažena ta mozková polokoule, v níž sídlí centrum řeči. Proto je hemikraniektomie jako standardní metoda praktikována jen na některých klinikách, zatímco na jiných je odmítána.
Závěry v Lancet Neurology vycházejí z analýzy 95 případů těžké mozkové mrtvice. V případech použití hemikraniektomie byla pravděpodobnost přežití 78 procent, zatímco u pouhého intenzivního lékařského ošetření pouze 29 procent.