Celkové procento obézních Američanů se naproti tomu nijak výrazně nezvyšuje.
Podíl lidí, kteří mají o více než 45 kilogramů přes svou ideální tělesnou hmotnost, se za poslední tři desetiletí zvýšil z 1,4 procenta populace na 6,3 procent. Extrémně obézních je v současnosti o 350 procent více, než bylo koncem 70. let.
Poměr extrémně obézních jedinců je podle autorů průzkumu téměř dvojnásobně vyšší u žen než u mužů.
Mezi dětmi je poměr extrémně obézních na úrovni pěti procent. Zvláště výrazné je zastoupení dětí s velkou nadváhou u hispánských chlapců a černošských dívek, uvádí průzkum, který provedly neziskové organizace Trust for America's Health a Robert Wood Johnson Foundation.
Celková hladina obezity se však v posledních letech v USA výrazně nemění a zůstává na úrovni okolo 36 procent populace.
Letos v červnu zařadilo Sdružení amerických lékařů (AMA) obezitu na seznam nemocí. Obézní lidé tak mají naději, že budou pojišťovny ochotnější hradit preventivní programy i léčbu obezity. Důraznější zaměření na prevenci si slibuje také šéf AMA Ardis Hoven. Zdravotníci by díky zařazení obezity mezi nemoci mohli získat významnou pomoc předtím, než musejí řešit složité zdravotní komplikace spojené s obezitou. Hoven očekává, že se rozběhnou informační kampaně určené pacientům i zdravotníkům.
Obezita je definována jako překročení 30 stupňů na indexu tělesné hmotnosti BMI, což je poměr váhy k výšce v metrech na druhou. Odborníci ale upozorňují, že tento index není jednoznačný, protože obézní jsou podle něj i sportovci s množstvím svalové hmoty, a naopak do průměru se vejdou osoby s křehkou konstitucí, ale velkým poměrem tělesného tuku.