ČTK to řekla Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.
„Se začínající houbařskou sezonou lidé chodí víc do lesa, hlavní nápor onemocnění proto očekáváme až v druhé polovině prázdnin a v podzimních měsících,“ řekla Dvořáková. Například v roce 2011 byla klíšťata nejaktivnější v září. Dva lidé tehdy na encefalitidu zemřeli. Od té doby zatím žádné onemocnění v kraji neskončilo tragicky. Loni za celý rok se v kraji objevilo 50 případů encefalitidy, v roce 2012 to bylo 53 onemocnění.
Podle Dvořákové se mírně zvýšil zájem lidí o očkování, které je proti klíšťové encefalitidě nejspolehlivější ochranou. Podle průzkumů se loni nechalo na Vysočině loni proti klíšťatům očkovat 24 procent lidí, což převyšuje průměr v České republice. „Stále to však neodpovídá výši rizika nákazy v našem regionu a počtu komplikovaných onemocnění mnohdy s trvalými následky,“ uvedla epidemioložka. Vysočina je od roku 2006 v počtu případů klíšťové encefalitidy každoročně na druhém místě v Česku za Jihočeským krajem.
Epidemiologové uvádějí, že například v Rakousku dosahuje takzvaná proočkovanost populace až 90 procent, zatímco v ČR se pohybuje mezi 16 až 19 procenty. Proti encefalitidě je možné se nechat očkovat celoročně. Na Vysočině se lidé mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech Avenier v Jihlavě a Havlíčkově Brodě.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, podle lékařů není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s příznaky jako únava, malátnost, bolesti hlavy a svalstva. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost, zvracení a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění vážný a hrozí postižení míchy, infekce může způsobit trvalé následky nebo skončit smrtí.