Členky skupiny, porodní asistentky a duly, přinesly na půdu resortu návrhy vedoucí ke změně jejich postavení v systému porodní a poporodní péče. Připravily na jednání několik návrhů, které jsou v kompetenci MZ a mezi něž patří například příprava novelizace zákona č. 148/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 92/2012 Sb., o požadavcích na technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče, vyhlášky č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, a zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, a to tak, aby porodní asistentky mohly svoji činnost vykonávat v souladu se svými zákonnými kompetencemi a současně aby Česká republika splnila závazky plynoucí z členství v EU.
Návrhy se k projednání nedostaly
Mezi dalšími je požadavek na opatření MZ, které by zaručilo úhradu péče porodních asistentek z veřejného zdravotního pojištění, ekonomická analýza MZ o nákladnosti porodní péče poskytované různými subjekty, jakými jsou malé nemocnice, velké univerzitní porodnice a samostatné porodní asistentky.
Porodní asistentky chtěly resort zdravotnictví také požádat o zhodnocení kvality porodní a poporodní péče ve zdravotnických zařízeních, vytvoření systému podpory a kontroly využívání postupů založených na důkazech (evidence based medicine) a znovuzřízení registru úmrtí matek v souvislosti s porodem.
Návrhy se ale na jednání pracovní skupiny nedostaly na pořad dne. „Zaměstnankyně ministerstva zdravotnictví je nechtěla našim kolegům ve skupině ani nakopírovat,“ stěžovala si na nesoučinnost MZ při práci skupiny její členka, právnička Adéla Hořejší. Práci skupiny označila jako neproduktivní a agresivní. Ve skupině čítající 18 členů podle ní porodní asistentky spolu se zmocněnkyní vlády pro lidská práva se svými 5 hlasy tvoří minoritu, ve skupině zasedají především lékaři, úředníci MZ a zástupci pojišťoven.
Aleš Roztočil: Rodička má mít právo volby
Své návrhy, které však skupina také neprojednávala, přednesl předseda PSPP, poslanec za TOP 09 a primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jihlava profesor Aleš Roztočil. Podle něj by každá těhotná, rodící a nedělka měla mít právo zvolit si zdravotnické zařízení, ve kterém jí bude poskytována prenatální, porodní a postnatální péče, a rovněž poskytovatele porodnické péče.
Rodící si podle něj může zvolit způsob porodu. Ať už půjde o přirozený porod, lékařsky vedený porod, programovaný porod, císařský řez z psychologické indikace či další možné varianty dle možností porodnického pracoviště.
Podmínky pro samostatnou porodní asistentku
Porodní asistentka by podle názoru profesora Roztočila mohla samostatně poskytovat primární péči o těhotnou a získat na tuto péči licenci za předpokladu, že má ukončené vysokoškolské vzdělání porodní asistence, 5 let praxe na porodním sále a má atestaci v oboru porodní asistence.
Podmínkou je také získání 10 kreditů v postgraduálním vzdělávání ročně, splnění materiálně-technických požadavků na vybavení ambulance a uzavření smlouvy o spolupráci s ambulantním gynekologem a standardním gynekologicko-porodnickým oddělením.
Aleš Roztočil dále navrhuje možnost vzniku porodních domů za podmínky, že tato zdravotnická zařízení budou splňovat materiálně-technické požadavky stanovené MZ. Po stanovení patologické diagnózy musí být rodička do 15 minut transferována na standardní porodnické oddělení. Zároveň porodní dům musí mít uzavřenu smlouvu o spolupráci se standardním porodnickým oddělením či klinikou.
Sporný bod
Sporným bodem, který právnička Adéla Hořejší označila za explicitně v rozporu se stávající legislativou ČR a EU, konkrétně s českou Listinou základních lidských práv a svobod, Mezinárodní úmluvou o lidských právech biomedicíně a Evropskou úmluvou o lidských právech, je pohled poslance Roztočila na porod v domácnosti. Ten je dle jeho slov v současné době v našich podmínkách hazardem a poskytovatelé porodnické péče by měli ženy od tohoto rozhodnutí zrazovat.
„Pokud se těhotná přece jen rozhodne rodit v domácím prostředí, jedinou státem zajištěnou pomoc může očekávat od zdravotnické záchranné služby. Při porodu v domácnosti by chance jsou samozřejmě všichni zdravotničtí pracovníci povinni poskytnout rodící a novorozenci první pomoc,“ uzavírá profesor Roztočil.