Projekt potrvá dva roky a ministerstvo zdravotnictví na něj získalo příspěvek z EU. Na dopisy a informační kampaň půjde 107 milionů korun, řekla ČTK mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
„Cíleným zvaním by účast na screenincích měla z průměrných 23 procent stoupnout na zhruba 55 procent,“ upřesnila s tím, že projekt chystaný už delší dobu pokračuje i za nového ministra Martina Holcáta.
Garant projektu na ministerstvu Tomáš Jung ČTK řekl, že vše jde podle plánu, běží schvalovací procesy pro výběrové řízení na adresné zvaní a celorepublikovou informační kampaň.
Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý ČTK řekl, že podle předběžných odhadů pozve největší pojišťovna z šesti milionů klientů asi 1,2 milionu. V prvním roce odešle každý měsíc zhruba 100.000 dopisů, aby pracoviště nebyla zahlcena a nápor vyšetření zvládla.
„Obesláni budou klienti, kteří mají narozeniny. V dalších 12 měsících budou znovu obesláni ti, kteří na prevenci po první pozvánce nepřišli, a to opět tak, že celkový počet bude rozdělen na 12 částí,“ popsal strategii zvaní Tichý. Strategie je v manuálu, který připravilo ministerstvo.
K textu dopisů Tichý dodal, že jde o kombinaci věkových skupin, pro něž je prohlídka určena, a toho, kterou z prohlídek klient neměl. „U mužů jde o skupinu starších 50 let, kteří nebyli na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. U žen je sedm kombinací, protože pro ně v různém věku je možnost screeningu rakoviny čípku, tlustého střeva a konečníku a mamografického vyšetření na včasný záchyt rakoviny prsu,“ uvedl.
Mluvčí největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Hana Kadečková ČTK řekla, že z 1,2 milionu klientů dostane podle předběžných odhadů pozvánku přes 200.000. Počty mohou stoupnout, k vymezení skupiny zvaných má být v srpnu na ministerstvu schůzka.
Mluvčí druhé největší zaměstnanecké České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová ČTK řekla, že v projektu rozešlou během dvou let 350.000 dopisů. Připomněla, že ČPZP už v únoru začala telefonicky zvát ve svém projektu na mamografické vyšetření ženy, které jsou u ní pojištěny a na prevenci nechodí. Oslovila v Praze a na Nymbursku 5000 žen.
Ročně je v ČR zjištěno přes 6000 případů rakoviny prsu, přes 8000 případů rakoviny tlustého střeva a konečníku a kolem 1000 případů rakoviny čípku. Zatím jen proti rakovině čípku se dá chránit očkováním. Screening přispívá k včasnému odhalení nemoci, kdy je možno ji zcela vyléčit.