Stalo se to i paní Vlastě, která si při posledním pádu nadvakrát zlomila ruku. Lékař ji vyšetřil, ale srdce v tu chvíli fungovalo normálně. Nyní je nepřetržité sledována za pomoci přístroje BioMonitor, který jí byl voperován.
„Přístroj zmapuje poruchy srdečního rytmu, někdy pacienty nevnímané, přesto zdraví ohrožující, které by jinak odhaleny nebyly,“ řekl dnes novinářům vedoucí lékař arytmologie a kardiostimulace kardiocentra českobudějovické nemocnice docent Alan Bulava. Poruchy rytmu se často projevují až svými následky, jako je srdeční selhání nebo mrtvice. I proto je podle Bulavy důležité poruchu včas zjistit.
Přístroj umí pomocí bezdrátového přenosu dat tzv. Home Monitoring okamžitě odeslat informace o stavu srdce a upozornit lékaře na problém. Pacient nemusí kvůli vyšetření srdce nikam cestovat a čekat v ambulanci.
Paní Vlastě voperovali lékaři přístroj v únoru. Pacientka novinářům řekla, že přístroj ji neomezuje v pohybu, i když si na něj musela zvyknout.
Zařízení připomínající flash disk se zavádí pod klíční kost. Zachytí činnost srdce a zaznamená, jak se porucha chová. Podle průběhu poruchy může lékař upravit léčbu, třeba změnit dávkování léků. Řada pacientů díky tomu nemusí dostat natrvalo kardiostimulátor nebo defibrilátor, což jsou přístroje, které aktuální poruchu rytmu napravují.
Pacient je vybaven i mobilním zařízením CardioMessenger, které připomíná mobilní telefon. Prostřednictvím mobilní sítě přenáší data o chodu pacientova srdce do internetového servisního centra v Berlíně. Na zabezpečených webových stránkách může lékař zprávy vyhodnocovat. Léčba se zefektivní, pro pacienty je komfortnější a zároveň šetří peníze zdravotního pojištění, shrnul Bulava.
Novinka se zatím implantuje jen pacientům v Německu, kde ji hradí zdravotní pojišťovny. V Česku se testovala v rámci výzkumného projektu zatím u jednotlivců. Od léta by měla být dostupná všem pacientům, o úhradě ze zdravotního pojištění se nyní jedná.