Privatizace nemocnic? Převod

8. 6. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Zastavme privatizaci nemocnic. Tato slova zaznívala v rámci předvolebního boje z levé strany politického spektra. Předpokládám, že i v následujícím období budou různé tlaky na vládu při sestavování programového prohlášení, aby určitým způsobem zareagovala i na tuto otázku," píše náměstek brněnského primátora...


Zastavme privatizaci nemocnic. Tato slova zaznívala v rámci předvolebního boje z levé strany politického spektra. Předpokládám, že i v následujícím období budou různé tlaky na vládu při sestavování programového prohlášení, aby určitým způsobem zareagovala i na tuto otázku. Levicí označovaná privatizace znamená, že by se příspěvkové organizace převáděly na akciové společnosti. Toto se však nemůže označovat za privatizaci. Pokud tak zatím ještě premiér Jiří Paroubek nebo někdo další ze sociální demokracie či z komunistické strany činí, tak se jedná o úsilí získat přízeň veřejnosti bez ohledu na věc samu, o zjednodušeně podanou záležitost bezohledně zaměřenou na efekt.

Tedy populismus. Správné označení pro změnu právní formy je převod. Zřizovateli řady nemocnic jsou kraje a obce. Pro ně je vhodnější, aby tato zařízení byla akciovými společnostmi. Z více důvodů. V představenstvu i dozorčí radě akciovek jsou zastoupeni členové koaličních i opozičních stran. Mohou tedy přímo ovlivňovat organizaci společnosti a kontrolovat ji. Tato forma je také výhodnější v případě daňových odpočtů.

U příspěvkové organizace kontrola nesměřuje přímo z politické úrovně, ale konkrétně u města z příslušného odboru. Tedy je zprostředkovaná. Odpovědnost za hospodaření s majetkem obce či kraje nesou volení zastupitelé. Měli by tedy mít bezprostřední možnost přímo dohlížet i na tak citlivou záležitost, jakou jsou nemocnice, jejichž zřizovateli jsou kraj či obec. Záležitost se samozřejmě dotýká i hospodaření města Brna, konkrétně Nemocnice Milosrdných bratří, která je příspěvkovou organizací. A dále dva dodatky.

Levice argumentuje, že v případě vzniku akciových společností se záhy ocitnou nemocnice v soukromých rukou. Jenže privatizace, tedy onen prodej do soukromých rukou má u akciových společností stejný režim jako u příspěvkových organizací. Dále pak, že Evropská unie nezná pojem příspěvková organizace. Dříve nebo později tedy budou muset zřizovatelé hledat pro tyto subjekty vhodnou právní formu, to znamená, že se rozhodnou většinou pro akciovou společnost.

RADOMÍR JONÁŠ, Rovnost

autor je náměstek brněnského primátora

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?