Pro polské lékaře je prý výhodné platit zástup a léčit v Británii

2. 1. 2007 1:19
přidejte názor
Autor: Redakce
Pro lékaře z Polska je podle britského tisku výhodné platit si zástup ve svých domácích praxích a jezdit léčit v rámci pohotovostní služby do Británie...


Podle deníku Belfast Telegraph si za jednu šestihodinovou službu vydělají v Severním Irsku 300 liber, tedy přes 12 tisíc korun. Jejich pacienti jsou navíc rádi, že se jim dostane patřičného ošetření.

Britský státní zdravotní systém je založen na systému rodinných lékařů, kteří se o své pacienty starají 24 hodin denně. Tedy i v noci nebo ve volný den volá pacient s běžnými problémy napřed svému lékaři a teprve po jeho doporučení jede případně do nemocnice. Pohotovostní službu řeší lékaři tím, že se jich několik spojí a střídá.

Po některých posledních úpravách jsou už ale tyto služby pro rodinné lékaře nepovinné, takže se jich stále více zavazuje k omezenému počtu služeb tak, aby v první řadě zvládali svou denní praxi. V Severním Irsku proto nyní vyplňuje mezery v pokrytí na 30 lékařů z jiných zemí EU, převážně z Polska. Za šestihodinovou směnu jim náleží 300 liber.

Podle mluvčí severoirské zdravotní služby jsou všichni plně kompetentní a mají vysokou dorozumívací schopnost v angličtině. Zvláště to poslední není vzhledem ke specifickému severoirskému nářečí vůbec snadné.

V Británii mohou pracovat lékaři ze všech členských zemí EU, pokud splňují kvalifikační požadavky, ovládají bezpečně angličtinu a registrují se u příslušné lékařské organizace. Systém zajišťování pohotovostních služeb je na internetu, takže si například polský lékař počátkem každého měsíce může rezervovat ty služby, které zbudou poté, co splní své povinnosti místní lékaři.

Podle deníku Belfast Telegraph jsou zahraniční lékaři v provincii vítáni, protože pacienti si uvědomují, že jim poskytují dobré služby, které by navíc jinak k dispozici neměli.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?