Jediné centrum, kde jsou tito lékaři k dosažení na jednom místě, se zatím nachází v Praze. Jiné regiony ho nemají, řekla Klára Csirková z občanského sdružení Nedoklubko, které rodiny s předčasně narozenými dětmi podporuje. Podle ní by bylo ideální, kdyby podobná centra fungovala v dalších městech, kde se porodnice na péči o předčasně narozené specializují.
Neonatologická péče je podle Csirkové v ČR velice kvalitní. Po porodu takového dítěte se však do obtížné situace dostávají jejich matky. V nemocnici jim obvykle oznámí, že dítě je nezralé a musí do inkubátoru, a je pošlou domů. „O dítě se hrozně bojíte, přitom do péče o něj nesmíte zasáhnout,“ popsala Csirková. Ženy navíc musejí někdy i několikrát za den cestovat do porodnice, často desítky kilometrů, aby tam svému dítěti dovezly mateřské mléko. Držet dítě v náručí, což si přejí ze všeho nejvíc, však nemohou.
Nedoklubko provozuje pro ženy v podobné situaci telefonickou a e-mailovou poradnu. Podílejí se na ní dobrovolnice, které něco podobného prožily. Podle Csirkové je vyhledávanější komunikace přes e-mail. Matky předčasně narozených dětí jsou prý obvykle v natolik špatném psychickém stavu, že jakákoli diskuse na toto téma u nich vyvolává vlny pláče. Psát o svých strastech dokážou snáz.
Nedoklubko dnes pro rodiny s předčasně narozenými dětmi uspořádalo setkání ve westernovém městečku u Boskovic na Blanensku. Sjely se tam desítky rodin. Součástí akce bylo vytvoření ustavujícího rekordu v počtu miniaturních dětských ponožek zavěšených na jedné prádelní šňůře. Dobrovolníci a přátelé Nedoklubka jich do Boskovic přivezli 6132. Ponožky skončí na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče po celé ČR jako oblečení pro předčasně narozené děti.