USA
Ten v letech 2000 a 2001 dohlížel na použití všech kolenních protéz a pro všechny operace si vybral protézy firmy Sulzer Medical.
Podle jeho tvrzení byl jediným důvodem fakt, že jsou na trhu nejlepší, komise státu Louisiana o tom ale není přesvědčena, neboť odhalila, že Overdyke současně od této firmy dostával 175 000 dolarů ročně za doporučení jejích protéz.
Overdyke měl navíc předtím podobnou smlouvu s konkurenční firmou Wright Medical a po dobu této smlouvy doporučoval výhradně jejich protézy. Celá záležitost skončila pokutou 10 000 dolarů. Je téměř jisté, že stovky a tisíce amerických lékařů mají podobné, zatím neodhalené smlouvy s dalšími firmami dodávajícími protézy a další přístroje. V době, kdy náklady na lékařskou péči narůstají astronomickou rychlostí, jsou podobné smlouvy trnem v oku všem, kteří se náklady snaží nějak brzdit.
Jen systém Medicare zaplatil v roce 2002 za implantáty 14 miliard dolarů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 40 %. Celou situaci začaly prošetřovat i federální orgány. Protestují nemocnice i organizace na ochranu pacientů, kterým je jasné, že v konečném vyúčtovaní platí oni.
O transplantaci a typu protézy rozhodují chirurgové, kteří se o náklady nijak nezajímají. Nemocnice, které účty platí, většinou nemají o situaci na trhu žádné povědomí, jeden výrobce (Guidant) dokonce dvě nemocnice žaloval za to, že se s ostatními nemocnicemi podělily o informace o cenách jejich protéz. Jednotlivé nemocnice platí za stejnou protézu jinou částku, a nemají tušení, že často zbytečně přeplácejí. Nejedná se o malé částky, ceny za identickou protézu se mohou lišit až o 8 tisíc dolarů.
Jde, či nejde o podplácení?
Asociace výrobců protéz AdvaMed tvrdí, že podobné smlouvy jsou legální, platí lékaře jen za výzkum a trénink a nejsou míněny jako placení za loajalitu. Lékaři jsou prý stále svobodní a mohou doporučit libovolný výrobek. I tak je ale jasné, že AdvaMed tuší, že je na celé situaci něco shnilého. Před dvěma roky dokonce doporučila dobrovolný kodex, podle kterého by hodnota daru lékaři neměla překročit 100 dolarů a smlouvy by se měly týkat pouze rad, a ne placení podle počtu operovaných pacientů.
Kontrolní orgány jsou však přesvědčeny o opaku, prokurátor města Newark již vyšetřuje hned pět podobných společností. Výrobci protéz vydělávají slušné peníze, jejich marže se pohybuje kolem 20 %, což je dvakrát víc než americký průměr. Za 10 let vzrostly ceny kolenních implantátů o 60 %.
Dr. VÁCLAV VĚTVIČKA, Ph. D.
Univerzita Louisville, Kentucky, USA