Proč EU nařizuje testy léků pro děti

8. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ve středu Evropský parlament ve Štrasburku velkou většinou schválil nařízení, které ukládá farmaceutickým firmám, aby u nových léků na trh vypracovávali studie o účincích na děti...


Je to přesně jedno z těch opatření Evropské unie, která jsou smysluplná a přinášejí občanům členských zemí prospěch. Proč?

Dítě není malý dospělý

Kterých léků se nařízení bude týkat, určí zvláštní pediatrická komise. Odměnou za studii o účincích potom bude prodloužení doby patentové ochrany léku o šest měsíců.

Pro farmaceutické firmy to znamená značné výdaje navíc, pro lékaře usnadnění jejich práce a pro děti výrazné zvýšení kvality zdravotní péče.

Problém současného stavu spočívá v tom, že zdaleka ne u všech léků, které jsou kromě dospělým podávány také dětem, jsou ověřeny jejich účinky na děti. Dítě není „malý dospělý“, v mnoha případech reaguje dětský organismus na podaný lék docela jinak než organismus dospělého.

Dětští lékaři si oprávněně stěžují, že jsou při rozhodování o lécích pro děti velmi často odkázáni na empirickou zkušenost a nemají k disposici studie, které by dokládaly bezpečnost a účinnost léku v dětském věku.

U běžně nemocných dětí je takto nevyzkoušených léků zhruba polovina, v případě novorozenců či dětí se zhoubnými nádory se hovoří až o 90 % léků. Tyto léky jsou nemocným dětem běžně podávány.

Je jasné, že lékaři nepodávají dětem nebezpečné či škodlivé léky, ale na druhé straně je také jasné, že pokud by byly odpovídající studie provedeny, měli by více informací a mohli by lépe rozhodovat, který lék a v jaké dávce je pro daného pacienta nejlepší.

Někteří méně poučení kritici se obávají toho, že na dětech budou prováděny „pokusy“. Taková obava je zcela lichá. Za prvé, velká část studií může být a je prováděna v laboratořích, a nikoli na lidech. Za druhé, pokud jsou již léky ve studii podávány lidem, existují velmi přísná pravidla a taková studie je mnohonásobně zabezpečena a kontrolována.

Nebezpečí nehrozí. A za třetí, podle mého názoru je mnohem méně etické a více riskantní podávat dětem léky, jejichž přesné účinky vlastně ani pořádně neznáme než v kontrolované bezpečné studii účinky ověřit a potom léčit dětské pacienty kvalitněji.

Milan Cabrnoch, dětský lékař, je poslancem Evropského parlamentu za ODS,

Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?