V souvislosti s vymáháním dluhů za léky od nemocnic jejich dodavateli asi každý soudný člověk dojde k tomu, že není něco v pořádku, když ministr zdravotnictví jako zřizovatel největších dlužníků dělá kroky, které dělá:
Místo, aby průběžnou kontrolou tento stav nedopustil, vyhrožuje výběrem jiných dodavatelů, kterým (na rozdíl od těch původních) placení léků snad hodlá zajistit. Ke krytí dlužníků dokonce chce žádat svolání bezpečnostní rady státu! Potud je toto jednání natolik do očí bijící, že ho už podrobili kritice mnozí jiní.
Rád bych proto upozornil na jeden fakt, který zevnímu pozorovateli může uniknout. A to na problém postavení ředitelů nemocnic. Základní pravidlo chování jakéhokoli podniku jim totiž velí vypořádat se přednostně s dluhy, dříve než peníze použijí na cokoli jiného, ať jsou to např. investice, nebo navyšování mezd.
Ale vláda na popud ministra zdravotnictví jim už třetí pololetí po sobě nařizuje navýšení mezd. (Zákonem č.143/1992 Sb.) Bez toho, že by zajistila odpovídající nárůst příjmů nemocnic, bez ohledu na to, jestli si to určitá nemocnice může dovolit.
To je past, ze které není úniku. Ředitel dodrží zákon a kriterium ministra pro hodnocení ředitelů „jeho“ nemocnic a navýší mzdy svým zaměstnancům (za potlesku lékařů-zaměstnanců ministrovi).
Zdroje na to v příjmech stanovených úhradovou vyhláškou nejsou, takže musí prodloužit splatnost dodavatelům, omezit péči a postupně směřovat svoje zařízení do ekonomických potíží, které dříve nebo později povede k „zeštíhlení“ podniku, což je zaobalený termín m.j. pro propouštění (zřejmě již za menšího potlesku, a ne směřovaného původci, ale „neschopnému“ řediteli).
Pokud se ozvou dodavatelé jako v této situaci, je vývoj rychlejší a hrozí odvolání ředitelů rychleji. Nebo že by se stal zázrak a místo nich odvolali někoho jiného?
MUDr. Tomáš Janíček, MBA, www.Zdravi.Euro.cz
autor je místopředseda AČMN
Článek nemusí vyjadřovat názor redakce.
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
paralovič
Pro MUDr Janíčka-
další chytrolín s MBA,nezlobte se,ale všichni takoví jste trapní a na kilometry odtržení od reality.Pokud nebude nemocnice investovat,nebude mít čím provádět výkony,čím léčit,a pokud nebude zvyšovat platy zdravotníků,nebude mít kým léčit.
Měsíční mzda lékaře/za 300hod měsíčně/ je ponižující,a vámi uváděné „navyšování“ platů je urážející,takže erudovaní lékaři odcházejí a kvalita je nahrazována kvantitou,a mnohdy se ani této již nedostává,v mnohých špitálech již nemá kdo léčit a bude hůř pokud mzdy dramaticky neporostou.Je to jediná cesta i za cenu dluhů.MBA sice máte,ale k ničemu,když nechápete,že v současném systému,který zde zavedla ODS,to zkrátka jinak nejde.
A AČMN nemocnice nereprezentuje,je to jen pár desítek manažerů s MBA,dělající modrou stafáž ODS,která by vás po případně vyhraných volbách stejně hodila přes palubu.
J.Hašek
Souhlasím s názorem Tomáše Janíčka. Jednání D.Rátha je přinejmenším troufalost.
Některé nemocnice dluží za každodenní dodávky léků mnoho miliónů i dobu delší než 1 rok.
Rozumně uvažující člověk by se snažil závazky distributorům uhradit a především jim poděkoval za dosavadní služby a omluvil se za platební neschopnost. D.Ráth však nařkl distributory z ,,gangsarsského vydírání´´ a hledá jiného dodavatele. (informace, zda proběhne výběrové řízení a zda je schopen nový dodavatel pokrýt plný sortiment léků nemám). Ing. Paroubek s postupem asi souhlasí a včera řekl (události ČT1), že ,,distributoři z AVELu hold jenom přijdou o kšefty´´. Nutno dodat, že přirážka dodavatelů za léky je v řádu jednotkách procent.
MUDr. David Kobza
Zajímavé je, že dodavatelům dluhy léta nevadily, dokud ma MZ nepřišel někdo,kdo se rozhodl udělat v systému pořádek, kdo jim tím pádem snižuje zisky a je před volbama. Copak jim za to asi ODS slíbila? Lékaři si kvůli špatně placené práci pac. za rukojmí vzít nesměli, ale dodavatelé a lékarnící mohou????
PharmDr.Ing.Jiří Zimák, CSc.
Vážený pane doktore,
po téměř čtvrtstoletí stráveném ve farmaceutickém školství jsem se rozhodl v 52 letech vybudovat lékárnu v domě po svém otci. Musel jsem si vzít úvěr ve výši v předchozí době pro mne naprosto nepředstavitelné.
Díky „zašmodrchaným“ předpisům jsem zprvu úvěr nemohl získat. Nakonec se
podařilo. Dalších 5 let jsem strávil řadu bezesných nocí ve strachu, abych úvěr splatil.Za 13 let doba pokročila, společenský vývoj se nezastavil. Dnes je běžné mít dluhy čím větší tím lepší a více či méně úspěšně se vyhýbat jejich splácení.
Za tu dobu pokročila rovněž úroveň vzdělání a myslím, že již na základní škole se žáci učí jeden ze základních přírodních zákonů, zákon o zachování hmoty. To o čem píšete je jeho aplikace do ekonomiky. Jestliže do rybníku přitéká voda, pak může na druhé straně odtéci (na platy, režii, atd., atd.). Jestliže je odtok větší než přítok, rybník vyschne.
Nenalézám vhodný termín pro člověka, který to nemůže pochopit, spíše však je pro něho výhodné tvářit se, že to nechápe. Dnes rovněž trávím řady bezesných nocí v obavě co bude s onou výše uvedenou lékárnou, ale to už je jiná kapitola.
Martin Vedral
Pan dr. Janíček vidí svět prizmatem svého platu, možná i s ohledem na prospěch nemocnice, ve které pracuje. Ostatní je mu asi zcela lhostejné. Kromě toho, že zde jde „pouze“ o základní spravedlnost se ve všech kauzách kolem léků jedná také o důkaz vadného systému. Že je celé financovaní našeho zdravotnictví v nepořádku, je zřejmé již řadu let.
V posledních letech sílí volání po změně. Situace, kdy si spotřebitel (pacient) ústy
vlády uzurpuje právo stanovit ceny bez ohledu na ekonomické kalkulace a pravidla je prostě života neschopný. Systém je třeba revolučně změnit. To bylo dlouhá léta jasné i Rathovi. Jaksi změnil názor poté, co se vrhl do šplhání po politických žebřících. Nyní prosazuje namísto revoluce jen kosmetické úpravy systému tak, aby nepobouřil své chleborádce.
A jeho snaha pak vede k takovým absurditám jako je drancovací koeficient či
dehonestace firem, které dlohé měsíce a roky čekaly na své peníze, které jim nemocný systém dluží. Dokud nedojde právě k revoluční změně, situace se bude zhoršovat i nadále a nakonec se zle povcede i dr. Janíčkovi.
Pokud povede ministerstvo zdravotnictví lhář a podvodník, jehož jméno figuruje i
v korupčních kauzách (Klimovičová), není možno očekávat žádnou potřebnou změnu. Pane kolego Janíčku. Vzpamatujte se a pojďte s ostatními 24. 2. proti Rathově politice demonstrovat. Tím asi nyní můžete k léčbě nažeho zdravotnictví nejvíce přispět.
Karel Novák
pro paraloviče
Souhlasím s doktorem Janíčkem. Prostým selským rozumem je možno doložit, že nemohu utratit víc, než mám k dispozici. Pokud ČSSD za osm let „u kormidla“ nedokázala systém vytvořit, je to především proto, že představa socialistického zdravotnictví dle volebního programu ČSSD ( obdobně jako její představa sociálního státu)je prostě neufinancovatelná.
Jakékoliv pokusy o svalování viny na ODS jsou - po osmi letech vlády ČSSD - trapné a hloupé. Tím netvrdím, že představy ODS jsou úplně bezvadné. Problémy se zdravotnictvím mají všechny vyspělé státy. Příčinou jsou na jedné straně stoupající náklady na přístojové vybavení a na léky (obojí je stále kvalitnější), zvyšování cen energií, služeb a lidské práce a na druhé straně nelze donekonečna zvyšovat zatížení plátců pojistného.
Východiskem může být jenom kompromisní dohoda na úrovni standardní zdravotní péče, která bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění a ostatní bude hrazeno buť přímou platbou nebo z připojištění. V žádném případě však není možné popírat základní ekonomické zákony s odkazem na „sociální únosnost“. Výsledkem by mohlo být „blbé zdravotnictví pro všechny“ a souběžně fungující pro některé. Takto fungující zdravotnictví pamatuji s dob budování socialismu (např. SANOPS,…)
Dr.Klaška
Pane Dr.Janíčku,zajímalo by mne,kdo vám zaplatil MBA?Pravděpodobně jde potažmo o prostředky z veřejných financí,ať přes farm.firmu nebo zdrav.zařízení.Je to malý příklad ze všeho toho nehorázného plýtvání,protože vaše MBA nikomu nic nepřinese a nikomu nepomůže.
Ivo Procházka
ad paralovič a spol.
S politováním musím konstatovat, že hloupost a zvrácená logika textu Vašeho příspěvku je opravdu vyjímečná, stejně tak jako odvaha tyto nesmysly veřejně prezentovat.
ČR má nadbytek nemocničních lékařů a suverenně nejvyšší počet akutních lůžek na 100.000 obyvatel v EU. Erudovaní špičkoví odborníci odcházejí právě proto, že je tento systém není schopen zaplatit, protože místo racionální diferenciace odměn zde panuje rovnostářství a nesmyslně nastavená tabulka.
Pokud tento systém zavedla ODS a je tak evidentně špatný, jak je možné, že přetrvává 8 let po převzetí vlády ČSSD, to byste nám měl vysvětlit vy zmatený brebto. To čím je a koho představuje AČMN ví dnes každý trouba, že prioritní zájem zástupce zaměstnavatele a manažera je jinde než zaměstnance ví také skoro každý. U Vás by se o tom ovšam dalo s úspěchem pochybovat.
MUDr Jiří Kilian
06.02.2006 Vydal Krizový štáb AČMN výzvu, v níž se m.j. praví :
“ ……Bylo by však velmi žádoucí, kdyby z výše uvedených důvodů přijeli podpořit manifestaci i zástupci z našich členských zařízení. Určitě by se měly najít prostředky na dopravu zástupců vašich klíčových pracovníků, kteří chápou důležitost situace. Zvažte prosím i jinou formu „vzdálené“ podpory, např. symbolické omezení plánované ambulantní péče podobu manifestace apod. (viz příloha).
Pokud tato akce nepovede k zásadní změně - novelizaci vyhlášky, zastavení zestátňovacích návrhů zákonů a odvolání ministra Ratha, bude nutné v akcích pokračovat, a to nejméně jednou koordinovanou akcí v mezidobí březen - duben (bude upřesněno podle vývoje situace). Vyvrcholením by pak musela být generální stávka. Zvláště pro tyto akce je třeba zvážit formu protestů. Musí z nich už v té době být zřejmé, že jsou míněny navýsost vážně - tedy žádné minutové omezení činnosti apod. …..“
Takže :- prvně dluhy nebo prvně prostředky na úhradu cestovného pro protestující ?
- pvně výnosy nebo prvně nikoli pouhé minutové omezení činnosti ?
- jak nařídí ředitelé zaměstnancům, o jejichž schopnosti chápat se na jiném místě?
Výzvy zmiňuje AČMN docela nelichotivě, aby stávkovali ?
- ze všeho nejvíce jsem zvědav, jak MBA of AČMN zařídí tu generální stávku
J.Hašek
Pro pana Davida Kobzu
Distributoři měli dluhy už dlouho, ale v současnosti je situace o to horší, že se snížila společná přirážka lékárny a distributora. Tím se sníží příjmy i lékáren ve fakultních nemocnicích.
Říkáte, že na MZ přišel někdo, kdo se rozhodl udělat v systému pořádek. To, že se na malých obcích postupně zavírají lékárny, je podle vás pořádek? (asi již 7 takových provoz muselo ukončit). A je správné, že se byly sníženy úhrady na životně důležité léky? Např. Těžcí astmatici a pacienti užívající silná analgetika (např. při nádorových bolestech) zaplatí o několik set korun více. To je pořádek?
Martin Vedral
Vážení kolegové v diskusi. Omlouvám se vám všem za dvě chyby, které jsme i svého příspěvku zjistil. Zaprvé jsem se nepodepsal. Čili „uživatel nepodepsán“ jsem já. Druhá chyba, kteé jsem se dopustil, je mnohem horší. Píši, že reaguji na dr. Janíčka, kterému se tímto velmi omlouvám. Má replika byla určena jakémusi paralovičovi (to asi nebude jméno - diskutující asi neměl odvahu se pod své dílko podepsat. Ani se nedivím.).