„V posledních letech se ale přece jen hodně změnilo k lepšímu díky pochopení jak rektorátu UK, tak ministerstev školství a zdravotnictví,“ uvedl profesor Mazánek.
Fakulty produkují ročně 120 nových zubních lékařů. Z toho asi jednu třetinu absolventů tvoří zahraniční studenti, kteří po promoci z republiky odcházejí.
„Chceme-li změnit nedobrý stav, měl by nárůst studentů v oboru být zhruba 200 za rok po dobu následujících deseti let,“ říká profesor Mazánek. To ale podle něj naráží na technické a personální možnosti fakult.
Například obtížná situace je právě na 1. lékařské fakultě UK, kde je z více než poloviny stávající technika, na které se studenti učí, nevyhovující, zastaralá a značně poruchová.
„Podle našich propočtů bychom na studenta potřebovali ne současných 115 000 korun na rok, ale 200 tisíc korun. Rovněž by bylo třeba zhruba 300 miliónů korun v průběhu příštích tří let na obnovení techniky a vytvoření dostatečné výukové kapacity,“ uvedl profesor Mazánek.
Rekonstrukce na tři roky
Výuka zubních lékařů je totiž stále nákladnější. Po vstupu do EU se vzdělávání zubařů změnilo. Nyní je pětileté a polovinu výuky tvoří praxe. Dříve se vyučovala stomatologie pět nebo šest let, ale praktická výuka tvořila jen třetinu.
Také materiály, s nimiž studenti pracují, jsou stále dražší a školy nemají z čeho jejich výuku dotovat. „Proto navrhujeme, chceme-li změnit stav, zvýšit dotace na výuku budoucích zubařů,“ uzavřel Mazánek.
Stomatologická klinika, sídlící v pražské Kateřinské ulici, bude od léta po tři roky procházet náročnou rekonstrukcí. Součástí má být i moderní výukové pracoviště odpovídající vyspělé Evropě. „To umožní přijmout i více studentů,“ tvrdí profesor Mazánek.
Právo