Ministerstvo zdravotnictví bere veškeré připomínky velmi vážně, ale je nuceno konstatovat, že vývoj bilance systému zdravotního pojištění je i nadále deficitní.
I přes velice mírné zvýšení příjmů v průběhu roku 2010 (díky zvýšené platbě státu za státní pojištěnce o 46,- Kč od 1. 1. 2010) je růst nákladů na zdravotní péči mnohem vyšší. Naopak výběr pojistného (po odečtení platby státu) oproti roku 2009 poklesl.
Na začátku tohoto roku měly zdravotní pojišťovny na účtech rezervy ve výši 21,6 miliardy. Ještě do konce roku z nich bude na zdravotní péči pacientů čerpáno dalších 5 miliard.
V roce 2011 tak z těchto rezerv budou moci pojišťovny na péči o pacienty čerpat již pouhých 13 miliard korun. Přičemž měsíční náklady systému jsou predikovány ve výši 18 miliard korun.
Návrh úhradové vyhlášky pro rok 2011 poprvé po mnoha letech nezvyšuje příjmy zdravotnických zařízení. Vzhledem k tíživé ekonomické situaci je poprvé restriktivní a snižuje objem finančních prostředků zhruba o 2 %.
Takové snížení finančních prostředků nepovede ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Pouze donutí zdravotnická zařízení k hledání rezerv uvnitř jejich systému a zvýšení jejich efektivity, která je veřejností dlouhodobě kritizována.
Ministerstvo zdravotnictví zároveň apeluje na poskytovatele zdravotní péče i jednotlivé lékaře, aby akceptovali, že během období vynucených finančních restrikcí je nezbytné v maximální míře zachovávat efektivitu poskytované péče.
Je potřeba, aby zdroje nebyly vyčerpávány na sporných a zbytných postupech a byly zachovány pro pacienty, u kterých je léčba účinná a může vést k jednoznačnému přínosu pro jejich zdraví.
Úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví určuje pouze minimální rámec úhrad. Nechává prostor pro jednání mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními v rámci jejich zdravotně-pojistných plánů.