Praktičtí lékaři zavřou ordinace na protest proti aktuálním platbám pojišťoven, ale i dlouhodobému podhodnocení segmentu primární péče.
Ve středu 28. března se očekává protestní uzavření významné části ordinací praktických lékařů pro děti a dorost v celé republice, uzavření většiny ordinací praktických lékařů pro dospělé ve Zlínském kraji, části ordinací z kraje Vysočina, z Jihomoravského kraje, z Olomouckého kraje, z Karlovarského kraje a dále z okresu Plzeňsever, okresu Prachatice a dalších jednotlivých ordinací.
Úhrady v ČR pro segment PL v % celkových výdajů ZP rok 2001 - 5,06 rok 2002 - 4,95 rok 2003 - 5,06 rok 2004 - 4,78 rok 2005 - 4,64 |
Protest navazuje na uzavření ordinací, které proběhlo 14. února a které nepřineslo požadované ústupky ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny. Praktičtí lékaři převážně z Moravy žádali zásadní navýšení úhrad na rok 2007. Impulsem pro protest byl zároveň dosud nedořešený požadavek VZP na vrácení přeplatků úhrad z roku 2006.
K těmto aktuálním důvodům protestu se ale přidávají dlouhodobé požadavky. „Provozní náklady ordinací praktiků stabilně rostou, ale příjmy od zdravotních pojišťoven téměř stagnují,“ kritizuje Lubomír Nečas, předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje.
Nečas poukazuje na to, že v ČR vydávají pojišťovny na segment praktických lékařů méně než 5 procent celkových nákladů na zdravotní péči. V zemích západní Evropy to ale je více než 10 procent. „Zdravotní pojišťovny na celém světě mají velmi dobře spočítáno, že pokud pacient vstupuje se svou nemocí do zdravotnického systému vstupní branou ordinace praktického lékaře, je tato a následná zdravotní péče ta nejefektivnější a ekonomicky nejvýhodnější,“ uvádí Nečas.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) slibuje posílení role zdravotních pojišťoven. V souvislosti s tím se očekává přesun prostředků ve prospěch ambulantního sektoru. Minulý týden začalo dohodovací řízení o úhradách pro rok 2008, již v tomto roce by se měl tento trend projevit. Už v roce 2007 se očekává větší růst úhrad pro praktické lékaře než v ostatních segmentech.
Nespokojení praktičtí lékaři ale nevěří, že je možné cestou běžných dohod dosáhnout výraznějšího zlepšení. „Jejich oprávněné požadavky se stále přesouvají do dalších let. Již nevydržela jejich trpělivost k nekonečnému čekání na správná rozhodnutí všech různých vlád a pojišťoven,“ vysvětluje Nečas.
Ne všichni praktičtí lékaři s protesty pořádanými v současné době souhlasí. Protestní uzavření ordinací podpořila Česká lékařská komora. Vedení Sdružení praktických lékařů je v únoru vykládalo jako projevy nespokojenosti s dlouhodobým neřešením problémů ve zdravotnictví a varování před jejich dalším odkládáním. Přímou podporu sdružení praktiků protestujícím nevyjadřuje.
Adéla Daňhová, www.Zdravi.Euro.cz