„Vakcína je schválena, ale kvůli nedostatku peněz zatím čekáme s aktivací dalšího podání nemocným,“ přiznal Roman Hájek z Fakultní nemocnice Brno, vedoucí výzkumného týmu, který zhruba před rokem představil vůbec první českou protinádorovou vakcínu.
Byla určena nemocným s druhým nejčastějším nádorem krvetvorby - mnohočetným myelomem.
„Klinickoexperimentální zkoušky dopadly podle našeho očekávání. Nutno říci bohužel, protože jsme potvrdili, že vakcína sice nemá ve srovnání s cytostatiky žádné vedlejší účinky, ale také to, že její léčebná účinnost není veliká a nedosahuje ani dvaceti procent,“ popsal Hájek.
Přesto nelze hovořit o neúspěchu. Brněnští odborníci potvrdili, že jsou schopni vyvinout bezpečnou vakcínu.
„A to není jednoduché,“ zdůraznil Hájek. Protinádorové vakcíny pracují na principu vlastní obranyschopnosti organismu a „učí“ imunitní buňky těla znovu rozpoznat nádor v těle jako nežádoucí věc, kterou je potřeba zlikvidovat.
Výzkumem vakcín na obdobném principu ale pro různé typy nádorů se zabývají týmy specialistů v zahraničí zhruba deset let.
„Pokud tedy nyní někde na světě udělají ve výzkumu výrazný krok vpřed, my můžeme okamžitě navazovat a zkrátit tak dobu, během níž se vakcína dostane k našim nemocným. Obdobný výzkum není atraktivní třeba pro farmaceutické firmy, neboť vakcínu nelze vyrábět ve velkém, ale musí být ušita na tělo každému nemocnému,“ objasnil Hájek.
Už připravená vakcína je určena opět nemocným s mnohočetným myelomem. Ve stadiu klinického zkoušení je ještě vakcína speciálně pro děti trpícími nevyléčitelným nádorovým onemocněním.
„Vakcínu podáváme malým pacientům, doposud jich bylo pět, když už současné metody léčby selhávají,“ zdůraznil Hájek.
Ve vývoji jsou další tři typy vakcín pro krevní nádorové onemocnění a i vakcína, která by mohla pomoci lidem trpícím melanomem, nejzhoubnějším typem kožního nádoru, na níž spolupracuje i Masarykův onkologický ústav.
Jiřina Veselá, Rovnost - Brněnský deník