„Podle průzkumu lidé praktickým lékařům důvěřují, podle OECD jejich role ale je v systému podceněna,“ uvedl. Vysokou spokojenost s péčí praktiků vyjádřilo 95,2 procenta ze 1797 dotázaných, 77,5 procenta by uvítalo, aby mohli předepisovat léky, pro které si nyní chodí ke specialistům.
Na praktických lékařích je léčba akutních a běžných obtíží, prevence a screening a řízení léčby chronických chorob, jako je cukrovka. „V tom se shodují doporučení OECD i Společnosti všeobecného lékařství. Do péče specialistů patří pacienti s komplikovanými chorobami,“ potvrdil Seifert. Praktici by měli léčbu koordinovat, k tomu je nutno provést změny v organizaci péče.
OECD například zjistila, že v Česku klesla u diabetiků úmrtnost na nemoci srdce a cév, u ostatních komplikací ale situace už tak příznivá není. Přes 11 procent diabetiků trpí onemocněním sítnice a u zhruba poloviny lze nalézt určitý stupeň poškození ledvin cukrovkou.
„Pro prevenci těchto komplikací je klíčová správná léčba cukrovky, kde rozhodující je monitorování tlaku, hladiny tuků v krvi a glykovaného hemoglobinu. Tento monitoring není v ČR dostatečně zajištěn, z čehož vyplývá vyšší nemocnost diabetiků,“ uvedl Seifert s tím, že pokud se dostupnost péče o diabetiky v ordinacích praktiků zvýší, zdravotní stav pacientů se zlepší. Zdravotnictví by tak ušetřilo, protože vydá méně za léčbu následných komplikací.