Londýn - Angličanka Louise Brownová, která se jako první dítě na světě narodila pomocí umělého oplodnění mimo tělo matky, je ve svých 27 letech těhotná. Nynější zaměstnankyně britské pošty by měla své dítě přivést na svět v lednu, informoval v pondělí britský tisk.
Otcem dítěte je šestatřicetiletý Wesley Mullinder, za nějž je Brownová od září 2004 provdána. „Jsme úžasně šťastní, že Louise otěhotněla. Bude z ní fantastická matka,“ řekl Mullinder deníku Daily Express.
Louise se narodila 25. července 1978 jako světově první „dítě ze zkumavky“, když její matka nemohla běžným způsobem otěhotnět. Při Louisině početí použil britský embryolog Robert Edwards spolu s gynekologem Patrickem Steptoem dnes již klasickou metodu mimotělního oplodnění vajíčka. Laparoskopicky odebrali ženě vajíčko, v živném roztoku je smísili s manželovými spermiemi a vzniklé embryo vložili do matčiny dělohy.
V tehdejší době šlo o významnou novinku, která vyvolala velkou pozornost médií i veřejnosti na celém světě. Metoda postupně zevšedněla a v uplynulých desetiletích se umělým oplodněním na celém světě narodily přes tři miliony dětí. Výzkum navíc neustal od té doby vědci vyvinuli množství nových technik a výrazně zvýšili jejich úspěšnost, která je nyní srovnatelná s přirozeným početím.
O prvenství jedné z metod - GIFT, kdy jde o umělé oplodnění vajíčka přímo v těle matky, mají zásluhu čeští lékaři z Brna. Pomocí metody transferu gamet do vejcovodu se pak jen o čtyři roky po Louise Brownové narodil v Brně chlapeček, první československé, respektive české „dítě ze zkumavky“.
Neschopností počít dítě je na celém světě postiženo deset až patnáct procent párů, to znamená asi 60 až 80 milionů dvojic. Světová zdravotnická organizace (WHO) ostatně již v roce 1977 definovala nedobrovolnou bezdětnost jako nemoc.
ČTK