Kdy se dostaví první menstruace po porodu?
Co se dozvíte v článku
- Kdy se dostaví první menstruace po porodu?
- Jak je dlouhá menstruace po porodu?
- Jaká je pravidelnost menstruace po porodu?
- Jak poznat první menstruaci po porodu?
- Jak je silná menstruace po porodu?
- Je menstruace po porodu bolestivá?
- Jak je to s tampony a menstruačním kalíškem po porodu?
- Ovlivňuje menstruace kojení?
- Mohu po porodu otěhotnět?
- Kdy navštívit lékaře?
Na to, kdy přijde první menstruace po porodu, se ptá valná většina novopečených maminek. Konkrétní odpovědi se ale většina z nich nedočká. Otázka periody je v tomto případě totiž velice individuální. Zatímco některé maminky se prvního menstruačního krvácení dočkají již 6 týdnů po porodu, jiné si musejí počkat dlouhé měsíce. Ojediněle se menstruace po porodu dostavuje i po roce nebo ještě později.
Důležitou roli hraje při čekání na periodu kojení. U kojících matek totiž brání nástupu ovulace, která je s menstruací těsně spojená, prolaktin. Jedná se o hormon, který vzniká při kojení a tlumí činnost těch center v mezimozku, která řídí vaječníky. Nepřítomnost menstruace v tomto případě rozhodně neznamená, že novopečená maminka nemůže znovu otěhotnět. Vzhledem k hormonální nerovnováze, která příchod první menstruace po porodu také ovlivňuje, je situace velmi nevyzpytatelná.
Důležité je rovněž nezaměňovat menstruaci s poporodním krvácením a čistěním porodních cest. Jedná se o zcela běžný jev, který se objevuje jak po přirozeném porodu, tak i po porodu císařským řezem. Porodní cesty každé ženy se po porodu čistí, děloha se zbavuje všech přebytečných tkání, což se děje formou krvácení. To může trvat i po celých 6 týdnů. Toto krvácení mívá zpravidla silnou intenzitu a krev má sytě červenou barvu.
Jak je dlouhá menstruace po porodu?
Jak už z výše popsaného poměrně jasně vyplývá, i když se menstruace vrátí, rozhodně nemusí vypadat tak jako dřív. Toto pravidlo se samozřejmě týká i její délky. A tak ženy, které před otěhotněním mívaly dlouhou a silnou menstruaci, mohou být příjemně zaskočeny tím, jak výrazně se v jejich případě délka cyklu zkrátila. Menší může být také intenzita.
Jaká je pravidelnost menstruace po porodu?
Zejména zpočátku bývá menstruace po porodu nepravidelná, což je dáno měnící se hladinou hormonů. Ta může ovlivňovat také samotnou délku menstruačního a ovulačního cyklu. Z dlouhé menstruace se může stát krátká a naopak. A zatímco některé maminky s rozhozenou pravidelností bojují dlouhé měsíce po porodu, existuje poměrně dost případů, kdy se menstruace po porodu stala naprosto bezproblémovou.
Menstruace bývá nepravidelná zejména první měsíce po porodu, v průběhu času se však krvácení vrátí do svého obvyklého vzoru. Pokud vás nepravidelnost vaší menstruace znepokojuje, anebo vás trápí jiné vedlejší příznaky, neváhejte se obrátit na svého gynekologa.
Jak poznat první menstruaci po porodu?
Ačkoli značná část žen díky premenstruačním příznakům předem pozná, kdy menstruace po porodu přijde, jiné mohou díky chybějícím obtížím tápat. Hormonální nerovnováha předchází periodě zhruba v polovině případů a ženy v jejím důsledku často pociťují:
- změny nálad,
- úzkost,
- únavu,
- podrážděnost,
- neklid,
- pokles schopnosti soustředění,
- ztrátu sebekontroly, agresivitu,
- nutkání k přejídání,
- bolest hlavy,
- bolest zad.
Výraznější premenstruační syndrom po porodu lze do jisté míry zmírnit úpravou životního stylu, kdy lékaři doporučují dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu (ne však nadměrnou fyzickou zátěž), pravidelnou relaxaci pro uvolnění napětí, dostatek spánku a dostatečný příjem vitamínů a minerálů, zejména pak vápníku, hořčíku a vitamínu B a E. Co se týče úpravy dietního režimu, je důležité věnovat pozornost těmto krokům:
- omezit příjem cukrů, protože podporují vylučování vitamínu B, vápníku, hořčíku a chromu z organismu, což negativně ovlivňuje duševní pohodu,
- omezit sůl, jež podporuje zadržování vody v těle a zhoršuje pocity nadýmání a oteklosti,
- omezit pití kávy, vzhledem k tomu, že kofein zvyšuje pocity úzkosti,
- omezit konzumaci červeného masa, které obsahuje příliš sodíku a tuku,
- zvýšit konzumaci banánů, rajčat a broskví, které obsahují draslík (draslík pomáhá proti zadržování vody v těle),
- do jídelníčku zařadit bílé maso, ryby, celozrnné pečivo, chřest, petržel, řeřichu, artyčoky, fíky a datle,
- zvýšit příjem tekutin ve formě bylinkových čajů a ovocných šťáv.
Jak je silná menstruace po porodu?
U většiny žen se objevuje pouze slabá menstruace po porodu, první krvácení je tak často spíše ve znamení špinění. Ale vzhledem k tomu, že každá maminka je jiná, může se v některých případech naopak objevit také krvácení, které je výrazně silnější, než na jaké byla žena před otěhotněním zvyklá. V takovém případě je třeba situaci kontrolovat a případně vyhledat lékařskou pomoc, zvláště pokud intenzivní krvácení doprovází také silná bolest či jakékoli jiné komplikace, například zvýšená teplota.
Je menstruace po porodu bolestivá?
První menstruace po porodu může být v některých případech doprovázená větší bolestivostí, než tomu bývalo před otěhotněním. Další perioda už příliš bolestivá být nemusí. U některých žen menstruační bolesti po porodu naopak postupně zcela vymizí.
Jak je to s tampony a menstruačním kalíškem po porodu?
Možná vás to překvapí, ale volba vhodných hygienických pomůcek v tomto případě záleží pouze na vašich preferencích. Tampony se nedoporučují pouze během šestinedělí, kdy porodními cestami odchází z těla očistky. Stejné pravidlo platí také pro menstruační kalíšek. Pokud si s používáním menstruačních pomůcek nebudete jisté, poraďte se o tom s vaším lékařem.
Ovlivňuje menstruace kojení?
Do jisté míry ano. Některé maminky například zaznamenávají sníženou tvorbu mléka během menstruace. Běžný je v tomto období také snížený tok mléka. Kojenci mohou mléko v době krvácení rovněž odmítat, což je zpravidla dáno tím, že se během menstruace mění jeho chuť. Po odeznění se ale situace zpravidla vrací do normálu.
Mohu po porodu otěhotnět?
Ačkoli by kvůli prolaktinu k otěhotnění během kojení zpravidla docházet nemělo, stoprocentně na toto pravidlo nespoléhejte. Hlavně pokud již nekojíte zcela pravidelně, začínáte s příkrmy a pauzy mezi kojením se protahují. A co víc, tím, že žena během kojení zpravidla nemenstruuje, nemá šanci poznat, zda již začala ovulovat. Pokud tedy žena neplánuje v těsné blízkosti porodu znovu otěhotnět, lékaři doporučují se při pohlavním styku řádně chránit.
Způsob ochrany volte pečlivě. Vzhledem k rozbouřené hladině hormonů a kojení se ženám po porodu nedoporučuje užívat jakoukoli formu hormonální antikoncepce, a to kvůli obsahu estrogenu. Vhodné metody jsou například prezervativ, spermicidní gely v kombinaci s pesarem, vaginální globule (například Pharmatex) nebo nitroděložní tělísko, ideálně pak jeho nehormonální varianta. To se ale doporučuje pouze v případě, že neplánujete v následujících pěti letech opět otěhotnět.
Kdy navštívit lékaře?
Způsob, jakým probíhá vaše menstruace po porodu, vás znepokojuje a vy nechcete nic podcenit? Pak je nejvyšší čas kontaktovat svého gynekologa. Doporučuje se tak učinit hlavně v těchto případech:
- trápí vás velmi silné krvácení několik cyklů po sobě,
- menstruace se nedostaví do 3 měsíců od ukončení kojení, nebo do 3 měsíců po porodu v případě, že nekojíte,
- krvácení je doprovázené křečovitými bolestmi v podbřišku a teplotou,
- nemenstruujete i po snížení frekvence kojení, ale ráda byste znovu otěhotněla.
Nepravidelná menstruace naopak důvodem pro návštěvu gynekologa nebývá, tedy za předpokladu, že se v nejbližší době nechystáte otěhotnět. Pravidelnost cyklů by se měla sama srovnat zhruba do tří týdnů od první menstruace, pokud se tak nestane, poraďte se svým lékařem.
Zdroje: rehabilitace.cz, babyweb.cz, nutriklub.cz