První síť lékáren na Slovensku vyvolala spor

23. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Některé slovenské lékárny v bitce o zákazníky odpouštějí dvacetikorunové poplatky a vydávají poukázky na nákupy v hypermarketech. Podle ministerstva porušují zákon a etický kodex, za což hrozí až ztráta licence...


První síť lékáren vytvořila na Slovensku společnost Cityfarma. V 28 lékárnách nabízí různé služby, jako měření tlaku či cholesterolu. Pacientům nabízí věrnostní kartyza nákup nad 100 korun dostanou body a za určitý počet bodů dárek.

Slovenská lékárnická komora poukazuje na to, že jde o nekalou konkurenci. Stěžuje si i na ministerstvu zdravotnictví. Informuje o tom deník SME.

„Firma nabízí slevy pacientům v rámci regulovaných cen. Etický kodex to lékárníkům zakazuje,“ řekl prezident slovenských lékárníků Peter Mihálik.

Předseda představenstva společnosti Cityfarma Viliam Fuchs říká: „Systém zavedení zákaznických karet je účelově převzatý z fungujícího systému lékárenství v Německu, kde jsou zákaznické karty běžným standardem.“

Podle něho výhodou karty nejsou bonusy, ale možnost lékárníka doporučit pacientovi interakce a kontraindikace předepsaných léků.

Ministerstvo spolu se slovenským Státním ústavem pro kontrolu léčiv chce prověřit praktiky lékáren, kterými lákají zákazníky. Výsledky kontroly by měly být známy do konce června.

Od začátku roku některé lékárny v bitce o zákazníky odpouštějí dvacetikorunové poplatky a vydávají poukázky na nákupy v hypermarketech. Podle ministerstva porušují zákon a etický kodex, za což hrozí až ztráta licence.

Lékárník nemůže odpustit poplatek, a nemůže nabízet slevy na léky, pokud nejsou volně prodejné. Společnost, která poukázky lékárnám nabízela, dostala miliónovou pokutu.

Mihálik upozorňuje, že v pořádku není ani to, že Cityfarma má síť lékáren, což na Slovensku zákon nedovoluje. Ministr Rudolf Zajac to chtěl změnit, ale poslanci zdravotnického výboru ho minulý týden nepodpořili.

Jedna firma anebo fyzická osoba mohou stále vlastnit jen jednu lékárnu. Fuchs tvrdí, že Cityfarma nemá povolení na poskytování lékárenské péče v žádné veřejné lékárně.

„Naše společnost vlastní obchodní podíly v několika obchodních společnostech, které poskytují lékárenskou péči. Jejich počet nepřesahuje číslo deset.“

Dalších asi dvacet veřejných lékáren, které jsou součástí sítě, společnost nevlastní. Ty podle Fuchsa „využívají na smluvním základě marketingové nástroje, obchodní poradenství, personální politiku a zejména jméno Cityfarmy.“

(mb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?