Pojišťovny jim chtějí sebrat desítky miliónů korun, což by bylo podle odborníků pro léčbu zničující
Potvrdil to i šéf Psychiatrické léčebny v Dobřanech Vladislav Žižka a další.
Kámen úrazu je v tom, že psychiatrické léčebny jsou placeny zálohově podle výkonů, které udělaly v prvním pololetí loňského roku. Měly však dostat o 13 procent víc peněz než dříve. To se nestalo.
Protože podle vyhlášky tyto peníze skutečně dostat mají, pojišťovny, aby je nemusely vyplatit, přišly s tím, že léčebny nedodržují předepsanou tabulku, která stanovuje, kolik mají mít lékařů a zdravotních sester na počet pacientů.
„Tato vyhláška je stará osm let a vědělo se, že se nenaplňuje, protože ani naplnit nejde. Je nesmyslná,“ řekl David.
Vyhláška totiž stanovuje pouze počet lékařů a zdravotních sester, ale ne dalších pracovníků, kteří jsou v psychiatrických léčebnách nutní, například psychologů, vysokoškolsky vzdělaných terapeutů a lékařů bez atestace. Pro pojišťovny tito lidé jakoby neexistují.
Rekonstrukce je nezbytná
„Postup zdravotních pojišťoven při zjišťování, zda poskytovatel zdravotní péče splňuje podmínky personálního vybavení, je zcela legitimní. Jak může být péče kvalitní, když není věcně, technicky nebo personálně zabezpečena,“ řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.
Bohnický pavilón číslo 14 je, bez nejmenších oprav, starý 95 let a nutně potřebuje rekonstrukci. Léčí se zde pacienti v chronickém stadiu duševní choroby a na pokojích jich spí také dvacet.
„To je neúnosné. Neodpovídá to době,“ uvedl David. Chce, aby pavilón spolu s dalšími dvěma byl co nejdříve rekonstruován, a to nákladem zhruba 170 miliónů korun.
„Do psychiatrických léčeben se peníze nedávají tolik jako do jiných medicínských oborů, a to by se mělo změnit. Vždyť v České republice se každý 250. občan dostane do léčebny. Jen v loňském roce to bylo 40 000 hospitalizovaných v celé ČR. A tato čísla stále stoupají,“ upozornil David.
Václav Pergl, Právo
REAKCE ČTENÁŘŮ:
Alois Komorous
Jako klinický farmaceut a bývalý pracovník revizního oddělení jedné zdravotní pojišťovny musím oponovat. Z praxe - a nejsou to žádná utajená data, neboť naprosto stejné zprávy jdou i ze sousední SRN - je známo, že jsou používány NEOPODSTATNĚNĚ velmi drahé léky, staré lacinější jsou často opět NEOPODSTATNĚNĚ opouštěny. Kniha „Hořké pilulky“ například obsahuje o těchto lécích větu: „Neexistuje žádný důvod pro užívání novějších výrobků, dokud nejsou jednoznačně prokázány jejich přednosti“. O návykovosti a nových vedlejších účincích ani nemluvě. Také je známa studie rozvojových zemí, kde vzhledem k nedostatku prostředků na léky je dosahováno paradoxně LEPŠÍCH výsledků tím, že choroby se řeší jinak než lékově. Čerpají-li se dlouhodobě zvýšené náklady, aniž je proto skutečná VĚDECKÁ studie (teorie chemické nerovnováhy totiž nenašla potvrzení), tak není divu, že nejsou ani peníze tam, kde mají být. Navíc jsou používány i metody, které patří svým charakterem spíše do středověku - myslím tím elektrošoky apod., které pojišťovny také hradí. Je dobré se podívat např. na fakta v knize „Muži za Hitlerem“ anebo na internetově přístupnou literaturu na www.cchr.cz u organizace, která se zabývá zneužitím psychiatrie a najednou zjistíte, že řada pacientů NEMUSÍ být psychiatrickými pacienty, protože NEMÁ základní vyšetření na klasické metabolické poruchy apod. Z historie je znám i případ, kdy osoba byla kvůli nerozpoznanému nedostatku vitamínu B6 zavřena na psychiatrii a léčena psychiatrickými léky. Osobně bych tedy žádné peníze nedal do té doby, dokud tento obor NEPROKÁŽE to, že SKUTEČNĚ LÉČÍ a ne jen tlumí schopnost pacientů vnímat a řešit příčiny stavů.