Dvaatřicetiletá Francouzka, která se nedávno vrátila z dvoutýdenního pobytu v Turecku, byla hospitalizována ve francouzském Montpellier s podezřením na ptačí chřipku.
„Byla hospitalizována v Montpellier s chřipkovými potížemi, provázenými problémy s dýcháním. První rychlý test byl negativní. Další probíhají,“ řekl včera mluvčí francouzského ministerstva zdravotnictví. Večer přišla zpráva, že v těle pacientky ani další testy smrtící virus H5N1 neprokázaly.
Pacientka byla převezena do nemocnice v sobotu poté, co přišla na pohotovost ve městě Sete. Je na izolaci a dostává antivirální léky. Podle ministerstva šlo o „podezření na ptačí chřipku vzhledem k příznakům a vzhledem k tomu, že během pobytu viděla mrtvé ptáky“.
Nicméně podmínky její cesty neukazují na to, že by byla vystavena nákaze, píše se v úředním prohlášení. Žena pobývala v oblasti města Tarsu, odkud nebylo hlášeno žádné z ohnisek této nákazy.
I když šlo o první zveřejněný případ, představitel ministerstva zdravotnictví agentuře AP potvrdil, že ve Francii již bylo na ptačí chřipku testováno několik desítek lidí.
Všechny testy byly prováděny u osob s příznaky chřipky, které navštívily postižené oblasti, uvedl tento představitel. Dosud však nebyl ve Francii žádný případ ptačí chřipky u člověka potvrzen.
V Turecku na ni zemřeli nejméně čtyři lidé a virus H5N1 byl zjištěn u celkem 21 osob. Jde o první lidská úmrtí způsobená tímto virem mimo jihovýchodní Asii. Od konce roku 2003 si nemoc vyžádala přes 80 obětí. Tarsus je na středomořském pobřeží. Epicentrum tureckého výskytu nákazy ale leží východněji, u hranic se Sýrií, Íránem, Irákem a Arménií.
Včera do střediska této oblasti, města Van, dorazila skupina amerických vládních expertů na chřipku. V tamní městské nemocnici zemřely na ptačí chřipku čtyři děti, všechny pocházely z města Dogubayazit asi 200 kilometrů severně od Vanu.
Lékaři ve vanské nemocnici, kde bylo dětské oddělení vyhrazeno případům chřipky, nyní léčí další čtyři děti nakažené H5N1. Ve vážném stavu z nich byl pouze pětiletý Muhammet Özcan, jehož jedenáctiletá sestra podlehla chorobě před týdnem. Podle lékařů se však Muhammet uzdravuje.
H5N1 umí přežívat mnoho dní v trusu
Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek na svých webových stránkách uvedla, že významným zdrojem nákazy drůbeže i lidí by mohl být ptačí trus. Při teplotě čtyř stupňů Celsia může totiž virus H5N1 přežít v trusu nejméně 35 dní a při teplotě 37 stupňů šest dní, sdělila organizace.
Virus H5N1 napadá člověka po přenosu z infikované drůbeže. Lékaři se však obávají, že by mohl zmutovat a přenášet se z člověka na člověka, což by mohlo vést k pandemii.
Prvotní symptomy nákazy zahrnují vysokou horečku přesahující 38 stupňů Celsia. U všech pacientů se obvykle již v raných fázích nemoci vyvinul rovněž zápal plic. Dalším běžným příznakem je dysfunkce více orgánů, především ledvin a srdce, tvrdí WHO.
K léčbě doporučuje lék Tamiflu, který má být nasazen co nejdříve.
Podle světové organizace se ptačí chřipka liší od běžných chřipkových onemocnění například delší inkubační dobou. Zatímco u normální sezónní chřipky to bývají dva až tři dny, u chřipky způsobené virem H5N1 je to obvykle dva až osm dní, ale také až 17.
WHO rovněž upozornila na řadu záhad, které ptačí chřipku obestírají. Dosud není vysvětleno, proč tak často napadá do okamžiku onemocnění zdravé děti a mladé lidi. Lékaři netuší, proč bylo zaznamenáno velmi málo případů u lidí, u nichž by se předpokládalo vysoké riziko nákazy, jako jsou obchodníci s drůbeží, veterináři či zdravotníci starající se bez řádné ochrany o pacienty.
Právo