o jejichž zkoumání informoval časopis New Scientist.
Nový způsob uvažování a hledání nových možností léčby jsou podle nich „nanejvýš nutné“ vzhledem k tomu, že nákaze dosud podlehlo 50 procent infikovaných lidí, nebyla dosud vyvinuta příslušná vakcína a nemoc se šíří po celé planetě.
Onkolog Jan-Inge Henter upozornil, že symptomy pacientů infikovaných virem H5N1 se velmi podobají těm, kterými trpí lidé s poruchou imunitního systému hemofagocytující lymfohistiocytóza (HLH).
Jestliže je chemoterapie pacientům trpícím HLH podána okamžitě, vzrůstá podíl těch, kdo přežijí, z 56 na 90 procent ve srovnání s těmi, kteří se léčbě podrobí až po čtyřech týdnech nebo vůbec.
V Evropě se mezitím nadále zvyšuje počet potvrzených případů nákazy H5N1 u ptáků.
V Německu se vyšplhal již na 136, přičemž infikována byla i jedna kočka. Nákaza se navíc přenesla do další, v pořadí již páté spolkové země - Braniborska.
Na 22 vzrostl počet případů nebezpečného kmene ptačí chřipky v Rakousku, když včera místní laboratoře ohlásily dalších osm infikovaných ptáků.
Jejich mrtvoly byly nalezeny v rizikových oblastech spolkové země Štýrska, kde se virus H5N1 vyskytl už dříve. Jedenáct nových případů nákazy stejným druhem viru včera ohlásila také Francie. Všechny nákazy se objevily v departementu Ain.
První případ ptačí chřipky zaznamenalo Srbsko. Jak včera uvedlo srbské ministerstvo zemědělství, veterináři odhalili nemoc v těle uhynulé labutě v oblasti města Sombor nedaleko hranic s Maďarskem a Chorvatskem.
Zda jde o vysoce patogenní podtyp H5N1, mají prokázat či vyloučit testy v referenční laboratoři ve Velké Británii.
„Srbská vláda přijme předepsaná ochranná opatření k zamezení šíření nemoci ještě předtím, než budou známy výsledky testů v britské laboratoři,“ ujistilo ministerstvo.
Patrně na ptačí chřipku zemřela jedna žena z města Násiríja na jihu Iráku. V Bagdádu a v Káhiře experti prováděli testy, které mají přítomnost H5N1 potvrdit, nebo vyvrátit.
Zdravotnické úřady také oznámily, že podezření na výskyt tohoto viru se zkoumá i v bagdádské čtvrti Šula. Nemoc se také vyskytla ve dvou vesnicích v provincii Dijála severovýchodně od irácké metropole. V oblasti kvůli tomu byla vybita infikovaná drůbež.
Už v únoru se v Iráku potvrdila dvě úmrtí v důsledku ptačí chřipky. Nebezpečnému viru podlehli dívka a její strýc z města Sulajmáníja na severu země.
Na příchod infekce se připravují i Spojené státy - ministerstvo zdravotnictví nakoupilo více než 14 miliónů dávek protichřipkových antivirových léků. Ministr zdravotnictví Michael Leavitt řekl, že nikdo neví, zda a kdy bude virus ohrožovat i lidi. Je ale prý jen otázkou času, kdy se na americkém území infikují ptáci ve volně přírodě a možná i drůbež.
U drůbeže v USA už v izolovaných případech ptačí chřipku zaznamenali, ale ne virus H5N1.
Právo
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
Lenka Hašlarová
Je to tak smutný, co někteří lékaři dopustí. Používejte hlavu a diplom, který zaplatili daňoví poplatníci, k užitku. Začněte hledat cesty, jak zvýšit imunitu, ne jak z lidí dělat zombie! Otevřete oči a dejte prostor bylinám. Příroda není blbá.
leo
k předchozímu komentáři…nic neříkající tlach
l.všichni víme,že příroda není hloupá
2.rozhodně bych nenadával lékařům,že svou hlavu nepoužívají správným způsobem
3.bylinkám je dán dostatečný prostor-(meduňkou si můžete léčit co chcete),záleží to i na samostných pacientech
myslím ,že každý uvítá informaci, názor,či něco co má hlavu a patu.Podobných invektiv si užijeme dost z nejvyšších politických kruhů. Myslím,že vše co se děje kolem H5N1 je adekvátní, je to jen další z mnoha nemocí, které se budou dál objevovat,či projevovat, a na které budeme muset reagovat.