Pacientům to nepomůže a ještě se zbytečně zvyšuje už tak vysoká spotřeba antidepresiv, shodli se.
Od roku 2002 do loňska stoupla v Česku spotřeba antidepresiv ze tří milionů balení na 5,7 milionu, tedy téměř dvojnásobně. Jen zčásti k tomu přispěl nárůst duševních nemocí, potvrdil uznávaný český psychiatr Cyril Höschel.
„Předepisování antidepresiv se rozšířilo vedle deprese také na úzkost, kde stále více nahrazují návyková anxiolytika benzodiazepamového typu. Také se stále více používají místo hypnotik k léčbě nespavosti, což je správné, protože jsou méně návyková a spánek je po nich fyziologičtější,“ řekl.
Problém podle profesora Höschela může ale být, že někteří lékaři píšou antidepresiva i tam, kde už je specifický lék na pacientovu obtíž.
Jedním z výrazných případů je podle Šrámkové použití pro léčbu předčasné ejakulace, která postihuje přibližně každého pátého muže. Mezi některými sexuology převládá stále názor, že pokud k nim do ordinace přijde muž trpící předčasnou ejakulací, jsou antidepresiva nejlepší volbou.
„To není pravda, antidepresiva jsou primárně určena k léčbě zcela jiných problémů. Jde spíše o zvyk některých lékařů či jejich ne zcela optimální informovanost o současných možnostech léčby,“ uvedla Šrámková. U některých pacientů mohou podle ní antidepresiva zhoršit ztopoření a snížit chuť na sex. Mohou způsobit zažívací obtíže, pocení, únavu, bolest hlavy i apatii.
Při syndromu bolestivého měchýře musí pacient častěji močit, a to i v noci, přičemž ho to bolí. Mnohdy jsou bolesti tak silné, že pacienta vyřazují z běžných denních aktivit. „Antidepresiva mohou pacientovi ulevit po psychické stránce, ale naprosto neřeší podstatu problému,“ shrnul Zámečník.