„Náboženští fanatici prakticky denně stojí před našimi dveřmi a psychicky terorizují naše pacientky,“ řekl vedoucí vídeňské kliniky Gynmed Christian Fiala. Časté jsou podle něj i výhrůžky personálu. Fiala míní, že je nutné podniknout kroky, aby se v Rakousku nemohlo stát to, co se přihodilo lékaři v USA.
Potrat v prvních třech měsících těhotenství je v Rakousku legální od roku 1975. Ženy, které se k tomuto kroku rozhodnou, přesto podle Fialy neustále čelí útokům náboženských fanatiků. Lékař řekl, že odpůrci potratů se staví pacientkám do cesty, nadávají jim do vražedkyň, fotografují si poznávací značky jejich aut nebo je pronásledují až do dopravních prostředků a tam se jich hlasitě před ostatními cestujícími ptají: Mámo, proč jsi zabila vlastní dítě?
Podle předsedkyně Sdružení rakouských právniček Anji Oberkoflerové by zóny byly zřejmě nejlepší ochranou, protože úřady tento prostředek dobře znají. Mohly by kliniky obklopovat do okruhu 150 metrů. Upravovat by je mohl zákon o policii. Právnička zdůraznila, že ochranné zóny nemají omezovat svobodu slova a shromažďování, ale mají chránit základní práva. V případě pacientek k nim patří právo na ochranu zdraví či privátní sféry.
Podobné zkušenosti jako Rakušanky mají i některé ženy v Česku. Například před brněnskou porodnicí už léta protestuje proti potratům pravoslavný kněz a zpívá biblické žalmy. Obtěžuje a ruší tím pacientky. Zdravotnické zařízení a město si s ním nevědí rady. Před několika lety se porodnice snažila demonstranta zbavit s pomocí protihlukové vyhlášky, ale neuspěla.
ČTK