Praha - Ministr zdravotnictví David Rath ve čtvrtek opět zaútočil na ODS. Tvrdí, že návrhy, které občanští demokraté ve středu prosadili v Senátu, snižují objem peněz na zdravotní péči o dvě miliardy, ohrožují pacienty a škodí i zdravotníkům. ODS se podle něj chová asociálně. Senátor a stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek i předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví Alena Palečková z ODS jeho obvinění odmítli.
Česká lékařská komora (ČLK) dnes naopak stejně jako Rath rozhodnutí Senátu kritizovala. Chce vyzvat poslance, aby horní komoru přehlasovali.
Palečková uvedla, že změny v Senátu podpořila nejen ODS. Rath se podle ní snaží dělat z věcného sporu předvolební boj mezi občanskými a sociálními demokraty. Ministr a občanští demokraté se přou od Rathova loňského nástupu do funkce. Navzájem se viní z toho, že ohrožují fungování zdravotnictví, a tím i pacienty.
Nejnověji jde o novelu zákona o péči o zdraví lidu, kterou ve středu Senát vrátil s pozměňovacími návrhy sněmovně. Většinu ustanovení, pro které Rath získal podporu ve sněmovně, senátoři ze zákona vyškrtli. Peníze, které měly sloužit na péči o pacienty, zůstanou pojišťovnám, řekl ministr. Ty zaměstnanecké to prý nepotřebují a Všeobecná zdravotní pojišťovna podle něj letos skončí s dvoumiliardovým přebytkem.
Ministr ve čtvrtek prohlásil, že udělá všechno pro to, aby sněmovna už na dubnové schůzi prosadila opět původní sněmovní znění. Bez šanci není, protože při prvním hlasování v dolní komoře novela uspěla hlavně díky podpoře ČSSD a KSČM. Obě strany mají ve sněmovně pohodlnou většinu.
Rath na dnešní tiskové konferenci řekl, že jedna ze senátních změn by znamenala, že zdravotní pojišťovny budou ve druhém letošním pololetí zdravotnickým zařízením dávat o zhruba dvě miliardy korun méně, než se předpokládalo. Ohrožuje to podle něj péči o těžce nemocné a invalidní pacienty. Julínek ale řekl, že ministrovi nic nebrání v tom, aby s pojišťovnami dojednal víc peněz. Senátní změny pacientům podle něj naopak pomohou. „Buďto neumí číst, nebo to říká schválně,“ uvedl na Rathovu adresu.
On i Palečková Rathovi vyčetli, že ve sněmovně prosadil některá ustanovení do novely na poslední chvíli a bez potřebné debaty. Rath uvedl, že to ODS říká kdykoli, když uspěje něco, co se jí nelíbí. Z postupu občanských demokratů v Senátu je prý šokován. „My jsme dostali do Senátu totálně vadný zákon,“ oponuje Julínek.
Ministr a pražský volební lídr ČSSD novinářům řekl, že Senát z iniciativy ODS odmítl možnost dědit, prodat či převést lékařskou praxi. ODS tím podle něj dává do rukou příliš velkou moc úředníkům v pojišťovnách, a podporuje tak korupční prostředí.
Uvedl rovněž, že horní komora odmítla prodlužování smluv zdravotníků se zdravotními pojišťovnami na dobu neurčitou. Julínek tím podle Ratha „opět likviduje jistoty zdravotníků a jejich pacientů“. Senátu, respektive konkrétně občanským demokratům, ministr vyčetl i to, že horní komora „schválila registrační poplatky zdravotních sester“, od kterých je on chtěl osvobodit. „Naprosto nepochopitelné,“ uvedl Rath.
Sněmovní verzi zákona hodlá důsledně prosazovat, případně i na mimořádné květnové schůzi dolní komory. Kdyby nyní, v dubnu, poslanci Senát přehlasovali, může novelu vetovat ještě prezident. Pak by se ve sněmovně znovu hlasovalo asi v květnu. Těsně před volbami se totiž sněmovna zřejmě sejde ještě jednou, aby hlasovala právě o zákonech vrácených Senátem a prezidentem.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Podobné výhrady jako Rath má i ČLK. Senátní znění se komoře nelíbí. „Dává zelenou zdravotním pojišťovnám k ekonomické likvidaci 2000 soukromých lékařských praxí. Upírá soukromým lékařům právo na existenční jistotu v podobě trvalého smluvního vztahu se zdravotními pojišťovnami, který by byl z obou stran vypověditelný pouze z důvodů definovaných zákonem,“ uvedl v dnešním prohlášení ČLK její prezident Milan Kubek.
ČTK