Podle Ratha kraj prodal nemocnice pod cenou a zvýhodnil tím vybrané podnikatelské subjekty.
„Zastavili jsme šetření v této věci, protože jsme nezjistili, že by došlo k trestnému činu,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Bendl poukazuje na to, že privatizaci hlídaly dvě právní kanceláře, aby bylo vše podle zákona.
„Byť jsme byli kriminalizováni opozicí a Davidem Rathem, tak bylo od začátku evidentní, že celá privatizace proběhla naprosto transparentně. Je určitě dobře, že to takto skončilo,“ reagoval na odložení případu Bendl.
Pokračovat se bude u antimonopolního úřadu
Rath i nadále transparentnost prodeje zpochybňuje. Policie sice vyšetřování uzavřela, nicméně podnět k dalšímu zkoumání podle Ratha předala antimonopolnímu úřadu v Brně.
„I ten nejhloupější člověk prodává tomu, kdo nabídne nejvíc. Výjimkou je jen Petr Bendl a ODS, kteří prodávají tomu, kdo dá nejméně. Je to nevšední způsob, ale podle policie není trestný. To jen dokládá, že nežijeme ve standardní zemi, ale v Absurdistánu,“ reagoval na policejní závěry Rath.
Padly další žaloby
Policie se bude muset středočeskými nemocnicemi zabývat i nadále.Současné vedení totiž podává s příbramskou nemocnicí žaloby kvůli prodeji nemocnic v Rakovníku, Hořovicích, Třebotově, Na Pleši a Prčici.
Tato zařízení, jež byla dříve v majetku oblastní nemocnice v Příbrami, prodalo podle Ratha bývalé krajské vedení za nevýhodných podmínek a v rozporu s obchodním zákonem.
Žalovanými stranami jsou současní vlastníci nemocnic, tedy společnosti NH Hospital, Institut onkologie a rehabilitace Na Pleši, Gerimed, Privamed Healthia a Nemocnice Třebotov.
Kraj pod Rathovým vedením se před časem také obrátil na Evropskou komisi, aby věc prozkoumala. Ani ona ještě nerozhodla.