Důvodem je podle premiéra rozmařilost VZP a podezřelé smlouvy
Nuceným správcem byl jmenován bývalý vrchní ředitel pojišťovny a řadový člen ODS Antonín Pečenka.
Rath spolu s premiérem Jiřím Paroubkem vyzval Musílkovou k odstoupení. Oba ujistili, že zdravotní péči občanů nucená správa neohrozí. Vyslovili dále podezření, že VZP je obchodními smlouvami propojena s ODS a některými jejími politiky. Podle Ratha může jít až o stamilióny korun. To ODS i Musílková popřely.
„Tímto vyhlašujeme naprosto nekompromisní válku nehospodárnosti a plýtvání,“ zdůvodnil Rath před novináři nucenou správu a na tabuli napsal dvě slova - plýtvání a paláce VZP.
Upozornil, že se akce koná v součinnosti s Paroubkem a ve spolupráci se sněmovním výborem pro zdravotnictví a sociální věci.
Paroubek Ratha na tiskové konferenci podpořil a vyzval Musílkovou k rezignaci. „Chytrému napověz. Myslím, že paní ředitelka Musílková by měla vyvodit osobní odpovědnost a měla rychle rezignovat ze své funkce,“ řekl Paroubek.
„Věci by tím dostaly rychlý spád a dynamiku,“ uvedl Paroubek. Dodal, že byl o připravovaných krocích Rathem od nástupu do úřadu informován.
„Peníze lidem, ne úředníkům“
Rath považuje za „naprosto nepřijatelné a skandální“, že v mnohých městech jsou nemocnice ve špatném technickém stavu. Na jednom pokoji je mnoho pacientů, chybí sociální zázemí, a přitom na nejlukrativnějším místě v daném městě je „budován mramorový palác VZP“.
„S touto politikou chceme dneškem jednoznačně skoncovat, aby ty peníze sloužily lidem, a ne úředníkům zdravotní pojišťovny,“ zdůraznil Rath. Důvodem vyhlášení nucené správy je podle něj opakované porušování zákona o VZP.
Ministr tvrdí, že zatím neuzavřená kontrola ve VZP potvrdila dlouhodobě nevyrovnané hospodaření, nedodržování zdravotně pojistných plánů ani lhůt splatnosti. „Stát nemůže nadále přihlížet nečinně tomu, že dluh VZP se prohlubuje,“ dodal Rath. Dluh zdravotního pojištění překročil už deset miliard korun.
Občany ministr ubezpečil, že se vůči nim nic nemění., Já sám jsem pojištěný u VZP, pan premiér je pojištěn u VZP, a na tomto faktu nehodlám já ani pan premiér nic měnit. Protože víme, že VZP je nyní pod garancí státu. A měla by se stát nejlepší zdravotní pojišťovnou v této republice. Předpokládám, že se tak stane v horizontu skutečně několika málo měsíců,“ slíbil Rath.
Podle Musílkové Rath uvalil na VZP nucenou správu kvůli jejich osobním neshodám.
„Byla jsem včera (ve středu) na rozhovoru s panem ministrem, který mi položil na stůl dvě varianty. Buď mu dám abdikaci do rukou a stát se postará nějakým pašalíkem o moji budoucnost, nebo bude nucená správa,“ uvedla.
Později dodala, že ji právě podpořilo 12 regionálních ředitelů VZP. Ředitelka nesouhlasí, že by nucený správce mohl přispět ke zlepšení situace. „Nucený správce nevytváří nový tým,“ uvedla s tím, že každodenní práce bude na dosavadním vedení VZP.
Na dotaz ČRo, zda cítí osobní zodpovědnost za situaci, Musílková odpověděla, že pojišťovnu neřídí jedna osoba, ale kolektivní orgán.
„A já budu jenom ráda, když zavedení nucené správy ukáže, že ty procesy jsou právní, standardní a kvalitní.“
Ujistila, že téměř tři miliardy, které od VZP odkoupila Česká konsolidační agentura, byly ještě ten den poskytnuty na zaplacení faktur: „Čili nemusí mít nikdo obavy, že by se tři miliardy v pojišťovně ztratily.“
Rath argumentoval také policejními zprávami, podle nichž se Musílková mohla dopustit trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. „K tomu stát nemůže mlčet,“ prohlásil.
Hana Kadečková, Právo
REAKCE čTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
Vladislava Trojanová
Již jsem vyslovila v minulosti svůj názor na hospodaření a postupy vedení VZP. Domnívám se, že tzv. „záchrana zdravotnictví“ a nucená správa jsou dva samostatné problémy. Vedení VZP je na svých místech již nezdravě dlouhou dobu. Výměna manažérů by jistě přinesla něco nového a hlavně je třeba vyeliminovat aktivity, které by měla zajišťovat samotná VZP a nenabalovat na sebe další firmy. Je zajímavé, proč právě ODS tak chrání paní ředitelku Musílkovou. Pokud by se tato situace stala v jiném evropském státě, paní ředitelka a další by jistě na svém postě dávno nebyli. Optimální řešení pro vedení firem je
pravidelná rotace kádrů nebo řádná obhajoba s novou koncepcí a postupy.
Martin Vedral
Manipulace s dokumenty byla dr. Rathovi vždy velmi blízká a podobné praktiky používal i v ČLK k diskreditaci svých ideových nepřátel. Doufám jen, že záhy padne kosa na kámen. V ČLK byl tak trochu ve stínu, nyní ale lze naplno aplikovat indické pořekadlo, které praví „čím výše opice vyleze, tím lépe je jí vidět zadek“.