Návrh v senátní verzi má naději, že ho Sněmovna schválí
Sněmovna by na této schůzi měla projednávat návrh zákona, který jí vrátil Senát a jenž se týká umělého oplodnění.
„Návrh v senátní verzi má velkou naději, že ho Sněmovna schválí,“ řekl Právu ministr zdravotnictví David Rath.
Sněmovna původně přijala zákon, který stanovil, že dárkyní vajíček může být žena od 18 do 40 let a dárcem spermií muž ve věku od 18 do 40 let. Tím v podstatě řekla, že muži a ženy po tomto věku již na umělé oplodnění nemají nárok. A to by se týkalo i manželských párů. Proti zákonu se zdvihla nevole jak lékařů, tak i některých politiků.
Když návrh zákona posuzovali senátoři, udělali v něm určité úpravy. Věkové hranice stanovili jen u anonymních dárců. Řekli, že:
* manželé mají na umělé oplodnění právo v jakémkoli věku;
* anonymní dárkyně může poskytnout svá vajíčka, když jí je mezi 18 až 35 lety;
* muž - anonymní dárce - může poskytnout spermie ve věku od 18 do 40 let.
Senátoři také do zákona dopsali, že pokud budou manželé žádat oplodnění od jiného dárce, nesmí být nikde uvedeno jeho jméno. To je dost významné, protože původní verze návrhu zákona zněla tak, že se dalo snadno zjistit, kdo je dárcem.
„Návrh zákona, jak ho upravili senátoři, má velkou šanci, aby ve Sněmovně prošel už také proto, že se na něm společně podílelo i ministerstvo zdravotnictví,“ řekl Právu senátor Tomáš Julínek, stínový ministr ODS.
Odborníci změny vítají
Odborníci, kteří se zabývají asistovanou reprodukcí, tedy umělým oplodněním, změnu tak, jak ji navrhují senátoři, vítají. „Původní návrh u manželů, 40 let a dost, byl nesmysl a diskriminoval je,“ řekl Právu Miroslav Kadlec, předseda Sdružení asistované reprodukce.
S Kadlecovým názorem souhlasí i docent Tonko Mardešič z Centra asistované reprodukce Pronatal, které se umělým oplodněním zabývá. „Ročně se v ČR rodí umělým oplodněním zhruba 3500 dětí, a kdyby zákon zůstal v původní verzi, jak ho navrhli poslanci, mnoho manželských párů by přišlo o možnost mít vlastní dítě.“
Zákon umělé oplodnění neupravoval
Julínek informoval, že zákon dosud umělé oplodnění nijak neupravoval, pouze metodický pokyn stanovil v podstatě totéž, co nyní navrhují senátoři.
Dárcem spermií se většinou stávali zdraví muži do 35 let a ženě zdravotní pojišťovna hradila tři cykly umělého oplodnění do 40 let. Za jeden takový cyklus zdravotní pojišťovny platí 22 500 Kč a na léky dalších 15 až 25 tisíc. Další cykly si zájemci hradí sami a stojí zhruba 50 až 60 tisíc korun.
Naděje větší než v přírodě
Nová úprava tedy u manželských nebo partnerských párů věkovou hranici umělého oplodnění hrazeného pojišťovnou neomezuje. Lékaři ale dodávají, že vždy záleží na zdravotním stavu partnerů.
Mardešič Právu řekl, že úspěšnost umělého oplodnění je asi 27 procent. Je to víc, než umí příroda, protože zdravý pár má asi 25procentní naději, že žena v měsíci otěhotní.
V ČR, ale i ve vyspělém světě přibývá párů, které přírodní cestou nemohou mít děti, a tak stále častěji vyhledávají umělé oplodnění. Příčinou stoupající neplodnosti jak u ženy, tak u muže je životní styl, přemíra stresu, nedostatek odpočinku, ale i problémy organismu.
Mardešič věří, že poslanci senátní úpravu přijmou a páry nad 40 let budou mít zákonný nárok na umělé oplodnění.
Právo