Zmínil například zachování 60 korunového poplatku za hospitalizaci. Ten označil za „nejchytřejší, který ČSSD tolik nevadí“. Naopak rozhodně bude usilovat o zrušení poplatku za položku na receptu. „Ten je nejnesmyslnější. Jednáme s lidovci i o kompromisu vynětí dětí a důchodců,“ doplnil Rath.
„O žádném oficiálním jednání nevím. To mohu jako první místopředsedkyně sdělit,“ komentovala výrok Ratha místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
Novelu na zrušení všech regulačních poplatků předložila do sněmovny ČSSD minulý týden. Obdobný zákon navrhují i komunisté, navíc ovšem požadují zachování ochranného limitu 2500 korun, po jehož překročení pacienti žádné další poplatky neplatí.
Sociální demokraté se pokusili o zrušení poplatků už několikrát. Žádný pokus ale nebyl úspěšný. Novelu vždycky sněmovně vrátil Senát, levice v dolní komoře doposud nesehnala 101 poslanců pro přehlasování veta.
O žádném oficiálním jednání nevím
Poplatky poprvé prosadil ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Poté byl systém několikrát upraven. Nyní se platí 30 korun za návštěvu v ambulanci či u specialisty, za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, dále 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za návštěvu pohotovosti.
Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci nemusí platit rodiče dětí mladších 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z běžných 5000 na 2500 korun.
ČSSD potřebuje ke zrušení poplatků nejméně 101 poslanců, kteří budou aktivně hlasovat pro. To pro případ, že Senát vrátí novelu do sněmovny. Pro zrušení jsou kromě sociálních demokratů i komunisté. Ti mají dohromady 97 hlasů. Společně s lidovci by měli 106 hlasů.