Zjistili, že je porušována intimita pacientů a chybějí pravidla k manipulaci s jejich důchody.
„S výtkami souhlasím. Problém je ale v penězích. Věci, které lze zařídit s menšími náklady, uděláme brzy, avšak nemůžeme vzít peníze z akutní medicíny a dát je léčebnám,“ prohlásil v pondělí Rath.
Podle ministra to není jednoduchá situace. „Ušetřili jsme peníze v lécích a část z nich je možné použít k finančnímu posílení uvedených lůžkových zařízení. Minimálně ve státních léčebnách se tím budeme vážně zabývat,“ slíbil Rath.
Většina léčeben dlouhodobě nemocných - až 80 procent - je ale ve správě krajů. „Tam je ministerstvo bezmocné. Záleží na tom, jak se k léčebnám ten který kraj postaví. Je potřeba, aby i hejtmani léčebnám věnovali patřičnou pozornost,“ zdůraznil Rath. Hejtmany vyzývá, aby prověřili situaci v léčebnách a snažili se o nápravu. Podle doporučení ombudsmana by jeden pokoj v léčebně měli sdílet ideálně dva a nanejvýš čtyři pacienti. Ne tedy jako dosud šest i více lidí. U pokojů by měly být toalety.
Dobré by také bylo, kdyby s pacientem, jehož zdravotní stav se zhoršuje, mohli v léčebně krátkodobě pobývat příbuzní.
Motejl rovněž žádá, aby se větší péče věnovala informovanosti pacientů o jejich zdravotním stavu. Soukromí pacientů při výměnách plen a převlékání se má zajistit závěsy či mobilními stěnami. Léčebny by měly zaměstnávat psychology, kteří se budou pacientům věnovat. A odebírání občanských průkazů i manipulace s důchody těch, kteří v léčebnách leží, musí dostat jasná pravidla.
Právo