Rathovo oddlužení má trhliny

6. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Samotná myšlenka není asi špatná, ale po důkladné analýze se v ní objevují velké trhliny. ČIS má podle vlastních internetových stránek bohaté desetileté zkušenosti," podotýká ekonom Lubomír Mandík k záměru Davida Ratha oslovit Českou inkasní společnost...


Předseda lékařské komory a možná budoucí náměstek ministryně zdravotnictví přišel včera s koncepcí oddlužení zdravotních pojišťoven.

Podle jeho záměru by lékaři a zdravotní zařízení měli odprodat pohledávky za zdravotními pojišťovnami společnosti Český inkasní servis, s. r. o. (ČIS), která by tyto pohledávky vymáhala sama.

Samotná myšlenka není asi špatná, ale po důkladné analýze se v ní objevují velké trhliny. ČIS má podle vlastních internetových stránek bohaté desetileté zkušenosti.

Podle výpisu z obchodního rejstříku je tato firma registrovaná od roku 2003, má 12 zaměstnanců a výše ekonomických ukazatelů je v řádu statisíců. Základní kapitál má minimálně 200 tis. Kč.

Na tom není nic nenormálního, pokud by se věnovala činnostem zapsaným v rejstříku. O správě či vymáhání pohledávek zde však není vůbec nic uvedeno. I to se však dá napravit.

Neobvyklé na této společnosti je nedostatek vlastního kapitálu pro tak rozsáhlý projekt, kterým chce Rath vyřešit oddlužení pojišťoven, resp. včasné uhrazení jejich závazků. Každému je přece jasné, že se nejedná o pár tisíců, ale o stamilióny.

Představa, že 12 zaměstnanců s pár tisíci korun na účtu vyřeší problém zadlužení zdravotnictví, je mírně řečeno přihlouplá. Zdá se tedy, že nám nebylo řečeno asi všechno.

Protože někdo bude muset této společnosti buď půjčit, nebo dát potřebné stamilióny, kterými pak zaplatí lékařům, jinak celá operace ztrácí smysl. Kdo to asi bude, je přitom dost zřejmé -nějaký stát, možná banka, ale za úrok, přičemž se bude muset úrok i jistina v plné míře uhradit.

Pak bude tato malá společnost zřejmě inkasovat provizi z vymožených pohledávek nebo úrok od zdravotní pojišťovny anebo i obojí, přece to nebude dělat zadarmo.

V takovém případě zůstává nezodpovězená otázka, proč by to stát měl dělat takto, když by mohl zaplatit přímo pojišťovnám, které mají na vymáhání určitě více pracovníků než ČIS, nebo proč si pojišťovny nevezmou úvěr na rychlé splacení svých závazků samy. Alespoň nebudou muset platit úrok z prodlení ČIS, který je daleko vyšší než úrok z úvěru.

David Rath byl měl svoji myšlenku oddlužení vysvětlit daleko detailněji než jen nastínit hrubou konstrukci. Jinak se nevyvaruje podezřením, že jeho koncepce má skryté úmysly s cílem dát někomu vydělat na úkor státních financí.

Z pohledu ekonoma se totiž celý problém financování zdravotní péče dá vyřešit jen nezbytnými obrovskými úsporami u naprosto všech účastníků zdravotního systému.

Lubomír Mandík, Právo

autor je ekonom

Právo

Jiří Wicherek

Hmmm, je patrno, ze autor clanku je ekonom, ktery nema o realne situaci v zdravotnictvi valneho poneti. Nema najme poneti o vztazich tzv. smluvnich zdravotnickych zarizeni a zdravotnich pojistoven, VZP pak najme. Nevi nic o strachu lekaru se vuci zdravotnim pojistovnam, VZP najme, jenom ozvat, natoz jit do sporu. Ti, kteri to vyzkouseli, jsou pro ostatni dostatecnym prikladem. V pristim roce ma dojit k navazovani novych smluvnich vtahu se zdrav. poj., VZP najme. Za teto situace si kazde zarizeni velmi rozmysli popudit proti sobe ZP, VZP najme. Debata o odkup pohledavek se vede jiz nejaky cas, jiz pred rokem, na sjezdu CLK, byla lekarum nabidnuta moznost odkupu pohledavek, kterou by zprostredkovalo pravni odd. CLK, obdobnou nabidku ucinilo svym clenum Sdruzeni praktickych lekaru - zajem opet minimalni - z duvodu vyse uvedenych. Z vyse uvedenych zkusenosti vyplyva, ze firma s 12 zamestnanci by mela ocekavanemu zajmu, resp. nezajmu lekaru postacovat, tez vyse kapitalu by nemusela byti prilis vysoka.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?