Rektoskopie slouží především k diagnostice rakoviny konečníku. Není bolestivá a trvá jen pár minut

1. 8. 2023 7:30
přidejte názor
rektoskopie
Autor: Depositphotos
rektoskopie

Rektoskopie umožňuje vyšetření konečníku při podezření na rakovinu nebo jiné stavy. Nejčastějším důvodem k jejímu provedení tedy bývá krvácení z konečníku. Vyšetření trvá jen několik minut a je nebolestivé. Rektoskopie také umožňuje odběr vzorku tkáně k případné diagnostice typu nádoru a stanovení odpovídající léčby.

Co je rektoskopie?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je rektoskopie?
  2. Rektoskopie a příprava na vyšetření
  3. Rektoskopie a popis zákroku
  4. Rektoskopie: indikace
  5. Rektoskopie a možné komplikace
  6. Co následuje po rektoskopii?

Rektoskopie je endoskopická metoda, která slouží k vyšetření konečníku za pomoci duté trubičky s optickým systémem, která je známá také jako rektoskop. K vyšetřovacímu přístroji lze připojit další speciální nástroje, které v případě potřeby umožňují různé lékařské zákroky, například odběr vzorku tkáně nebo odstranění polypu.

Pacienti rektoskopii nejčastěji podstupují při podezření na záněty, hemoroidy a nádory. Na rozdíl od kolonoskopie nezahrnuje rektoskopie prohlídku celého tlustého střeva. Je tedy jednodušší a zpravidla nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Kromě rektoskopie se někdy provádí také anoskopie, což je vyšetření řitního kanálu. [1, 23]

Rektoskopie a příprava na vyšetření

Příprava na rektoskopii je opravdu minimální, pacient zpravidla musí pouze přijít na lačno. Někdy den před vyšetřením může být nutná aplikace glycerinového čípku, ale většinou postačí běžná ranní stolice. Vždy se tedy řiďte pokyny svého lékaře.

Pokud užíváte doplňky železa, měli byste je pět dní před rektoskopií vysadit. Vyšetření také předchází aplikace klyzmatu neboli výplach střeva, který zajistí jeho vyprázdnění a umožní získání kvalitních snímků. Žádná předcházející vyšetření však nutná nebývají. [4, 5, 67]

Podstoupili jste někdy rektoskopii?

Rektoskopie a popis zákroku

Rektoskopie se provádí pomocí krátké kovové trubice zvané rektoskop o průměru přibližně 2 centimetry. Nástroj je opatřen optickou kamerou a také světlem, což umožňuje zobrazení tkáně. Vyšetření potom probíhá v tzv. genokubitální poloze, tedy vkleče s opřením o pokrčené lokty.

Před zavedením rektoskopu lékař nejprve zhodnotí stav konečníku zrakem a poté prstem s rukavicí. Po nanesení znecitlivujícího gelu lékař opatrně zavádí rektoskop do konečníku k hranici esovité kličky do hloubky maximálně 25 centimetrů od jeho vyústění.

Při vyšetření lékař hodnotí především barvu sliznice a změny cév stěny konečníku a pozoruje také přítomnost krve, hnisu nebo hlenu. Při podezření na výskyt patologické tkáně může odebrat vzorek k dalšímu vyšetření nebo provést drobný operační zákrok.

Je rektoskopie bolestivá?

Pro lepší přehlednost může být někdy potřeba střevo mírně roztáhnout pomocí přifouknutého vzduchu, což může vyvolat pocit tlaku a nutkání na stolici. Vyšetření však bývá nebolestivé a obvykle probíhá pouze 5 až 10 minut. [8, 9, 10, 11]

Rektoskopie: indikace

Stejně jako jiné endoskopické zobrazovací metody i rektoskopie umožňuje zobrazení různých stavů týkajících se konečníku. Hodnotí se především patologické změny a novotvary v konečníku a střevech s cílem zajistit přesnost diagnózy, a to hlavně v případě:

Rektoskopie se provádí především z preventivních důvodů. Nejčastějším důvodem bývá krvácení z konečníku, nicméně může být pacientům doporučena také při výskytu některých z následujících obtíží:

  • bolest v oblasti konečníku,
  • bolest a potíže s defekací,
  • krvavé, hnisavé a slizniční sekrece z konečníku,
  • přetrvávající a dlouhotrvající zácpa nebo průjem,
  • další obtíže, které způsobují podezření na střevní onemocnění.

Biopsie tkáně

V případě výskytu patologických změn na střevní sliznici může lékař provést také biopsii tkáně k histologickému rozboru pod mikroskopem. Tento proces ukazuje, zda je nález zhoubný, či naopak nezhoubný. Jde tedy o nejúčinnější způsob, jak diagnostikovat rané stádium rakoviny a určit její typ, na němž bude záviset následná léčba. [12, 13, 14]

Za svěděním konečníku hledejte hemoroidy i nesprávnou hygienu. U dětí často škodí i parazité
Přečtěte si také:

Za svěděním konečníku hledejte hemoroidy i nesprávnou hygienu. U dětí často škodí i parazité

Rektoskopie a možné komplikace

Při rektoskopii se ojediněle mohou vyskytnout komplikace, jako je krvácení či porušení stěny střeva. Většinu případných komplikací je však lékař schopen ošetřit rovnou během vyšetření. 

Velmi vzácně mohou nastat komplikace vyžadující chirurgický zákrok, jako je protržení střeva endoskopem. Na všechny případné komplikace je však lékařský personál předem připravený. Rektoskopii ovšem nelze provádět u těchto stavů:

  • hojné krvácení,
  • zánětlivé procesy,
  • akutní trhlina análního kanálu,
  • zúžení kanálu,
  • poranění řitního otvoru.

Pokud je některých z výše uvedených problémů přítomen, vyšetření se odkládá, dokud nebudou projevy vyřešeny patřičnou léčbou. [15, 16, 17]

Co následuje po rektoskopii?

Pokud vyšetření proběhne bez komplikací, nejsou nutná žádná speciální opatření ani dieta. Je však vhodné se tentýž den vyhnout fyzické zátěži. Výsledky rektoskopie pacienti obvykle získávají ihned po vyšetření. Pokud ovšem byla provedena biopsie a vzorek tkáně byl odeslán k histologickému vyšetření, měli byste výsledky obdržet přibližně do týdne. [18, 19, 20]

Zdroje: mou.cz, lepsipece.cz, gastroenterologie-brno.cz, fnbrno.cz, thdlab.com, manufacturaclinica.com, stefajir.cz, webmd.com, healthline.com

Co je to rektoskopie?
Jde o endoskopickou techniku, jenž má za úkol prohlédnout konečník pomocí optické trubičky – rektoskopu. Slouží k odhalování nádorů, hemoroidů, ale i zánětů střev. Ve srovnání s kolonoskopií je jednodušší na provedení, protože neprozkoumává celé tlusté střevo, ale jen jeho dolní část a konečník. Vedle rektoskopie se občas dělá pouze vyšetření řitního kanálu (anoskopie).
Jak probíhá vyšetření rektoskopem?
Pacient je lékařem vyšetřován vkleče a bývá opřený o lokty. Doktor po zhodnocení stavu konečníku a aplikaci anestetického gelu zavede rektoskop do konečníku, a to do hloubky maximálně 25 cm. Přístroj je kovová trubice o průměru asi 2 cm, na jejímž konci se nachází optická kamera se světlo. Lékaře při rektoskopii zajímá zejména barva sliznice, změny cév a případná krev, hlen nebo hnisání.
Má rektoskopie nějaké možné komplikace?
U vyšetření rektoskopem se komplikace objevují jen výjimečně. V takových případech jde nejčastěji o narušení střevní stěny anebo krvácení, což lékař většinou ošetří přímo při zákroku samotném. Komplikace, které by vyžadovaly operační zákrok, jako je třeba natržení střeva, se vyskytují jen velmi vzácně. Rektoskopii pak vůbec nelze dělat v případě zánětlivých procesů, poranění řitního otvoru, silného krvácení a dalších zdravotních problémů.
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?