Rezidenční místa

11. 3. 2011 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví ČR informuje o možnosti čerpání finančních prostředků ze státního rozpočtu v rámci dotačního programu Rezidenční místa. Ministerstvo zdravotnictví se dlouhodobě zabývá problematikou nedostatku specializovaných zdravotníků a snaží se tento neuspokojivý stav řešit.


Cílem je stabilizovat personální situaci, zamezit nedostatku zdravotnického personálu a motivovat zdravotníky, aby zůstali v českém zdravotnictví.
Byla provedena změna ve specializačním vzdělávání, která pro nelékaře znamenala zkrácení délky specializačního vzdělávání, zvýšení kompetencí a zrušení podmínky výkonu povolání před vstupem do specializačního vzdělávání. Transformace vzdělávání byla provázena vznikem prozatím nejrozsáhlejšího dotačního programu ve zdravotnictví.

Dotační program Rezidenční místa spolufinancuje specializační vzdělávání lékařských a nelékařských zdravotnických pracovníků. Dotace ze státního rozpočtu je poskytována na základě žádosti vybraným zdravotnickým zařízením na úhradu nákladů spojených se specializačním vzděláváním rezidenta včetně mzdových nákladů, a to na celou dobu trkončí vání příslušného specializačního vzdělávání. Dále je možné z rezidenčních míst hradit také odměnu pro školitele či náklady zdravotnických zařízení spojené se specializačním vzděláváním (např. materiál, registrační poplatky, stravné a jízdné aj.).

Tento program se již v minulých letech setkal s velkým zájmem zdravotníků ve specializační přípravě, proto také v letošním roce bude ministerstvo zdravotnictví opětovně rozdělovat finanční prostředky na vzdělávání zdravotníků prostřednictvím dotačního programu Rezidenční místa.

Cílem dotačního programu je finanční podpora zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků, zejména pak podpora vzdělávání v těch oborech, ve kterých hrozí akutní nedostatek specialistů. Finanční prostředky z rezidenčních míst mohou využít také lékařští i nelékařští zdravotničtí pracovníci, kteří již část specializační přípravy v oboru absolvovali, případně se rekvalifikují z jiných oborů.

Dotace na rezidenční místo je určena ke spolufinancování specializačního vzdělávání, což neznamená, že plně pokryje veškeré náklady spojené se vzděláváním. Financování specializačního vzdělávání by mělo být zajištěno z více zdrojů.

Co se týče nelékařských zdravotnických pracovníků, do programu Rezidenční místa může být zařazen zdravotnický pracovník či pracovník ve zdravotnictví, jehož odborná způsobilost je v souladu se zákonem č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních, dále jen „zákon č. 96/2004 Sb.“). Pro nelékařského pracovníka je rezidenčním místem školicí místo ve zdravotnickém zařízení.

Rezidenční místa – finanční prostředky

Dotační program Rezidenční místa byl poprvé realizován v roce 2009. V tabulkách níže je zobrazen počet vypsaných a obsazených rezidenčních míst v jednotlivých letech a dále výše finančních prostředků, která byla v jednotlivých letech určena pro specializační vzdělávání nelékařů.

Podmínky financování specializačního vzdělávání v rámci dotačního programu Rezidenční místa jsou pro nelékaře stanoveny zákonem č. 96/2004 Sb. Zdravotnické zařízení, které je příjemcem dotace, dále finanční prostředky rozděluje podle Metodiky dotačního řízení a vytváří tzv. finanční plán pro čerpání dotace pro jednotlivé rezidenty. Rezident uzavírá s ministerstvem smlouvu – Stabilizační dohodu –, která upravuje podmínky a povinnosti rezidenta. Důvodem byla snaha státu, aby peníze ze státního rozpočtu byly využívány účelně. (Pozn.: V připravované novele zákona č. 95/2004 Sb. a zákona č. 96/2004 Sb. se povinnost Stabilizační dohody ruší.)

V roce 2011 vypsalo Ministerstvo zdravotnictví ČR celkem 981 rezidenčních míst pro nelékaře. Tato místa jsou rozdělena do 24 oborů v návaznosti na nařízení vlády č. 31/2010 Sb. Finanční podpora dosahuje výše 108 100 000 Kč. Nejvyšším počtem míst byly podpořeny obory intenzivní péče a perioperační péče pro všeobecné sestry. Jedná se o obory s největším nedostatkem specialistů. Dále Ministerstvo zdravotnictví ČR rozhodlo o zařazení nových oborů do dotačního programu. Jedná se o tyto obory: radiologický asistent, logoped a zdravotnický záchranář.

Rezidenční místa – počet míst pro nelékaře

Zájemci o specializační vzdělávání v rámci programu Rezidenční místa by měli kontaktovat příslušné zaměstnance zdravotnického zařízení s žádostí o informace, jak je možno se do programu přihlásit, potřebné informace naleznou také na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR v sekci Rezidenční místa (www.mzcr.cz).

Ministerstvo zdravotnictví si je vědomo vysoké odpovědnosti související s poskytováním ošetřovatelské péče a s činnostmi s ní souvisejícími, psychické a fyzické zátěže, a to nejen všeobecných sester, ale i ostatních zdravotnických pracovníků v celém systému zdravotní péče. Dotační program Rezidenční místa umožňuje nelékařským zdravotnickým pracovníkům získat specializační vzdělávání s podporou státu.


O autorovi: Ing. Veronika Šubertová, Referent agendy Rezidenční místa, MZ ČR

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
3)
OR = 2,36, 95% CI 1,34-4,15, p = 0,003), resp. (OR = 2,42, 95% CI 1,22-4,81, p = 0,01
4)
OR = 3,22, 95% CI 2,28-4,55, p < 0,0001), resp. (OR 2,82, 95% CI 1,91-4,15, p < 0,0001

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?