Ten je schopen na jedno zapnutí zachytit třicetisekundový záznam, který lze opakovat celkem třikrát. Provedený záznam lze následně odeslat na klinické pracoviště prostřednictvím telefonního přístroje, kde je analyzován a zhodnocen. „Vynulování“ rytmokarty se pak provede prostým vynětím a opětovným vsunutím baterie, takže pacient může mít přístroj u sebe dlouhodobě, bez nutnosti navštívit lékaře za účelem nové aktivace snímače.
Zdravotní indikace
Přístroj je určen k detekci především paroxysmálních arytmií, zejména v případech, kdy se potíže objevují v delších časových odstupech a jsou negativní základní arytmologická vyšetření (EKG, Holterovo monitorování atd.). Vzhledem k tomu, že další obdobné metody domácího záznamu EKG (tedy klasické Holterovo 24hodinové snímání nebo intermitentní několikadenní záznam, tzv. King of Heart) jsou zatíženy nutností napojení pacienta na snímač prostřednictvím elektrod, je systém užití rytmokarty pro svoji jednoduchost velmi oblíben a je vhodný zejména u pediatrických nemocných.
Metodika práce
- Odběr anamnézy a zhodnocení indikace podle přiloženého parere odesílajícího lékaře - Registrace pacienta - Poučení pacienta o manipulaci s přístrojem (nahrávání + odesílání záznamu telefonem). V případě dětských pacientů poučení rodičů 1. Vydání přístroje obvykle na dobu neurčitou (v průměru l až 3 měsíce). Pacient po provedeném záznamu zapíše na přiložený formulář datum, čas a charakter pociťovaných potíží. 2. Vyhodnocení zaznamenaných EKG křivek. 3. Lékařský závěr.
Naše výsledky
S přístrojem pracujeme na našem pracovišti od roku 2001. V současné době již disponujeme 11 snímači. V roce 2004 jsme vyšetřili celkem 82 pacientů (29 mužů a 53 žen): 56 pacientů neprovedlo žádný záznam a přístroj vrátilo bez použití, 26 pacientů provedlo minimálně 1 záznam, ale někteří až 6 záznamů. Z toho bylo zachyceno: a) 8krát fyziologický sinusový rytmus (SR), b) 3krát sinusová tachykardie (maxim. 180 / min), b) 2krát sinusová bradykardie (minim. 45 / min), d) 7krát sinusový rytmus se supraventrikulárními či ventrikulárními extrasystolami, e) 1krát chronická fibrilace síní (FS), f) 1krát recentní paroxysmus FS s přiměřenou komorovou odpovědí, g) 1krát paroxysmus FS a dále SR s komorovými extrasystolami a intermitentní stimulovanou (kardiostimulátorem) aktivitou komor v kompenzačních pauzách, h) 3krát supraventrikulární tachykardie (maxim. 240/min).
Převážně spolupracujeme s kardiology v rámci interní a kardiochirurgické kliniky naší nemocnice. Našimi klienty jsou však také pacienti pediatrické kardiologické ambulance a nezřídka jsou k nám odesíláni nemocní i praktickými lékaři. Průměrný věk vyšetřených pacientů byl 48 let. Nejmladšímu bylo 14 a nejstaršímu 75 let.
Případ z ambulance
Na vyšetření byl odeslán 15letý chlapec pro opakované pocity bušení srdce. EKG nález negativní, 24hodinové monitorování EKG negativní, ECHO nález normální. Po zhodnocení všech skutečností (potíže se objevovaly sporadicky) byla matce nemocného vydána rytmokarta s patřičným poučením. Matka nás kontaktovala v pravidelných 14denních intervalech. Teprve až po 17 měsících došlo k jediné nahrávce, která byla odeslána telefonicky k nám. Po zhodnocení křivky byla detekována supraventrikulární tachykardie 240/min. Byla informována jak matka, tak i ošetřující kardiolog s dalšími následnými opatřeními.
Rhytm Card představuje neodmyslitelnou součást péče o pacienty s podezřením na poruchy rytmu. (Zejména v těch případech, kdy se potíže objevují pouze občas nebo v dlouhých časových odstupech.) Jejich okamžité zachycení obvyklými metodami pak není možné. Naše zkušenosti současně ukazují na vysokou výtěžnost této metody s ohledem jak na nálezy pozitivní, tak i negativní. Také negativní nález totiž může významnou měrou přispět k dalším úpravám diagnostického a terapeutického přístupu k těmto nemocným.
SOUHRN
Rhytm Card, česky též rytmokarta, představuje důležitou součást vyšetřování pacientů, u kterých je podezření na arytmie, zejména arytmie paroxysmální. Představte si nemocného, který udává, že má jednou měsíčně pocit bušení a vynechávání srdce s pocitem závratí. Pravděpodobnost, že tyto potíže budou vhodným způsobem objektivizovány klasickým či 24hodinovým záznamem EKG, je velmi nízká. V tomto případě je nutné zajistit vyšetření pacienta tak, aby bylo možno získat EKG záznam ve chvíli největších potíží. Jednou z možností je právě rytmokarta.
SUMMARY
Rhytm Card is an important aspect of examination of patients with suspected arhytmias, especially paroxysmal. Imagine a patient who states that ones a month he has a feeling of dizziness, palpitation and missed beats.
The probability that these problems can be picked up by the traditional EKG or a 24 hour continuous EKG record is very low. In this case it is necessary to examine the patient in such a way so that we can obtain the EKG record at the time of the most serious signs which can be accomplished by using the Rhytm Card.
O autorovi: Zuzana Hrabovská, Interní klinika, oddělení funkční diagnostiky, FNsP Ostrava-Poruba (zuzana.hrabovska@fnspo.cz)