Řízení kvality péče? Možností je více

16. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"Mezinárodní organizace pro standardizaci – International Standards Organisation (ISO) vytvořila systém norem, které definují způsob řízení kvality pro širokou škálu lidských činnost. Často se diskutuje otázka, zda je tento přístup vhodný pro zdravotnictví?" píše senior consultant Petr Váňa...


Rád bych rozšířil příspěvek pana Davida Marxe (článek Jak srovnávat nemocnice uveřejněný v deníku DNES - pozn. redakce) v tom smyslu, že na světě existuje podstatně více nástrojů pro řízení kvality ve zdravotnictví než uváděné akreditace.

Historie programů kvality zdravotní péče začala v USA na počátku minulého století, jako zakladatel je uváděn Ernest Codman. V roce 1917 rozvinula American College of Surgeons základní standardy pro nemocnice. V roce 1926 byl vydán první tištěný manuál a od roku 1950 se začalo řídit akreditačními standardy více než 3200 nemocnic. V roce 1951 byla vytvořena Společná komise pro akreditaci nemocnic.

Tato organizace začala vytvářet a publikovat standardy. Od roku 1970 se stávají standardy optimálním stupněm kvality nikoliv minimální úrovní kvality. V roce 1987 byl změněn název této organizace na dnešní Joint Commission on Accreditation of Health Care Organization (JCAHO). V roce 1988 byl rozvinut systém hodnocení ukazatelů - Indicator Measurment Systém (IMC). Do něho jsou nyní zařazeny indikátory v rámci kardiovaskulárních chorob, protiepidemiologických opatření, porodnictví, onkologie, operační péče, užívání léků, úrazů.

Vedle toho se vyvíjely i další systémy pro řízení kvality (dále jen SŘK) jako akreditační standardy ALPHA vyvinuté International Society for Quality in Health Care (ISQ). Opomenout nelze ani sebehodnocení organizace podle Baldrigeových kriterií, uplatňovaný v USA.

V roce 1989 zřídila Evropská nadace pro management jakosti – European Foundation for Quality Management (EFQM) Evropskou cenu za kvalitu (EQAEuropean Quality Award), která je určena na zvýšení konkurenceschopnosti evropských firem.

Mezinárodní organizace pro standardizaci – International Standards Organisation (ISO) vytvořila systém norem, které definují způsob řízení kvality pro širokou škálu lidských činnost. Často se diskutuje otázka, zda je tento přístup vhodný pro zdravotnictví ?

Mezinárodní norma EN ISO 9001:2000 je v současné době ve světě nejrozšířenější, protože funguje také jako model pro certifikaci v třetí stranou. Systémy zaváděné podle této normy jsou z hlediska metodologie je nejpropracovanější, mohou být kompatibilní s požadavky akreditačních standardů Ministerstva zdravotnictví, mohou být i dobrým výchozím modelem bodem pro model EFQM.

Přístup k řízení kvality podle této normy je postaven na 8 základních principech. Každá zdravotnická organizace, pokud chce uspět, by měla tyto zásady akceptovat a správně interpretovat:

1.Všichni pracovníci důsledně zohledňují zájmy pacienta ve všech aktivitách.

2. Vedení organizace zajišťuje infrastrukturu prostředí, motivující všechny zúčastněné k dosahování plánovaných cílů.

3. Pracovníci na všech úrovních jsou základem organizace a jejich plné zapojení umožňuje využití jejich znalostí a dovedností v co největší prospěch organizace.

4. Základem kvalitního řízení je procesní přístup, založený na důsledném specifikování procesů, jejich vlastníků, měřitelných znaků úspěšnosti procesů, jejich monitorování, vyhodnocování a kontinuálním zlepšování.

5. Řízení procesů má preventivní charakter, vychází ze znalostí jejich kritických míst a důsledné analýzy rizik.

6. Systémový přístup k managementu znamená identifikování, porozumění a řízení systému vzájemně souvisejících procesů zaměřených na daný cíl, což přispívá k efektivnosti a účinnosti organizace.

7. Rozhodování se musí opírat o fakta, získaná pomocí logických analýz údajů a informací, shromážděných při monitorování procesů.

8. Trvalým cílem organizace je neustálé zlepšování.

Nemocnic s velice dobrými zkušenostmi se zavedeným systémem řízení kvality podle mezinárodní normy ISO 9001 2000 je i v České republice celá řada.

Petr Váňa, www.Zdravi.Euro.cz

autor je Senior Consultant M.C.TRITON, spol. s r.o.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?