Rizikové příplatky – proč byly omezeny?

15. 2. 2007 21:06
přidejte názor
Autor: Redakce
Nový zákoník práce, který platí od 1. ledna, omezil vyplácení příplatků za práci v rizikovém prostředí. Nad tímto problémem se v konkrétních souvislostech zamýšlí laborant Státního zdravotního ústavu Jiří Votýpka...


S problémem rizikových příplatků za ztížené prostředí ve zdravotnictví mám několik konkrétních a osobních zkušeností přímo z naší rodiny:

1) Otec registrovaný mikrobiologický laborant (jak si od loňského roku po prokázání atestace a dalších odborností říkáme) pracuje na mikrobiologických pracovištích od roku 1971 stále s infekčním materiálem. Je ve styku s infekcí z infekčních oddělení nemocnic a jiných zařízení, včetně infekcí od nemocných s AIDS, žloutenkou, virovou encefalitidou. Zhruba 90% své pracovní doby zpracovává krev, mok, moč, tkáně, klíšťata,zvířecí vzorky atd. Při práci musí nosit pracovní oděv, obuv, rukavice, pracovat v hazard box nejvyšší ochranné třídy a podobně. Platí pro něj zákaz jídla, pití, kouření na pracovišti. Bez diskuse mu byl k 1.1.2007 zrušen rizikový příplatek (500 Kč) a odňata dodatková dovolená.

2) Manželka - pečovatelka v domě pečovatelské služby. Desítky let pečuje o svěřence v domě pečovatelské služby – to obnáší úklid, nákup, provádění hygieny starých lidí, nezřídka těžce nemocných i umírajících. Musí nosit pracovní pomůcky, je vystavena hygienickému riziku (svého času se zde vyskytl i svrab) a podobně. Také v jejím případě byl odebrán příplatek 200 Kč, dodatková dovolená rovněž.

3) Dcera - registrovaná laborantka - toxikologie pracující na soudním lékařství. Má na starosti odběr materiálu ze zemřelých a jejich zbytků v různém stádiu degradace a rozkladu k rozborů a provádění rozborů. Příplatek odebrán, dodatková dovolená též.

DÁLE ČTĚTE:Příplatky za ztížené pracovní prostředí ve zdravotnictví

Již v lednu jsem se ptal na různých místech, zda jde o opominutí, chybu nebo i záměr, když nás takto stát podle mě nespravedlivě a plošně bez dalších úvah zbavuje výdělku. Zeptal jsem se konkrétně europoslance ve zdravotnickém výboru Evropského parlamentu a také Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví. Žádné reakce ani odpovědi jsem se nedočkal.

Tak jsme se smířili jako stádo, nežehráme, ale nějak mi to nejde do hlavy. Když ráno procházím chodbami ústavu, kde jsou na každých dveřích výstražné cedule nebezpečí rizika, když přebírám materiál z infekcí z celé republiky, nutím si říkat, že je to jen hra a že ta krev je jen od zdravých lidí. Já již ty tři roky, které mi chybí do důchodu, snad i v tom riziku zdráv přežiji. Ale co mladí - nepropadnou zase schizofrenii?

Jiří Votýpka, www.Zdravi.Euro.cz

autor je laborant Státního zdravotního ústavu

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?