Rozdíly v platech: tajná věc

19. 12. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Vždy znejte svou cenu na trhu práce, hlásá motto amerického webu, který nabízí platové srovnání různých profesí po celých USA. Tamní lékaři mají možnost detailně porovnat své ohodnocení s jinými obory. Jak zjistily Zdraví.Euro.cz, v České republice podobný žebříček v dohledné době rozhodně nevznikne...


Díky údajům, které poskytly desetitisíce personálních agentur ve Spojených státech, je možné snadno zjistit, jaké obory jsou v USA nejlukrativnější. Rozsáhlá databáze je dostupná na portálu www.salary.com. Statistiky ukazují, že mezi jednotlivými specializacemi existují poměrně velké platové rozdíly.

Zatímco newyorský neurolog si ročně vydělá průměrně 209 362 dolarů, neurochirurg má ve stejném státě téměř dvakrát větší příjem. Výdělky se také značně odlišují mezi jednotlivými regiony USA.

„Vyspělejší“ sever a západ Spojených států nabízí až o 20 procent vyšší roční příjmy než jižní státy (viz tabulka). Nejlukrativnější jsou přitom chirurgické obory. Průměrný základní plat kardiochirurga ve státě New York se pohybuje kolem 321 833 tisíc dolarů ročně, neurochirurg si vydělá průměrně 405 654 dolarů a transplantační chirurg 468 554 dolarů za rok. Porovnávat výdělky mohou přitom nejen lékaři, ale všechny profese ve zdravotnictví.

Zajímavou informací pro střední zdravotní personál může být například to, že vedoucí sestra v oboru anesteziologie má v průměru vyšší plat než praktický či rodinný lékař. Databáze tohoto portálu nabízí uživateli velmi detailní informace. U každé zvolené specializace je uvedena částka průměrného základního ročního platu, který tvoří ve většině oborů 70-80 % celkového příjmu. Zbytek odpovídá různým finančním bonusům a zaměstnaneckým výhodám - i tyto údaje jsou ve statistikách podrobně vyčísleny.

České statistiky v nedohlednu

I většina českých lékařů by pravděpodobně ráda věděla, jestli si mohou vydělat v té či oné nemocnici více než u svého nynějšího zaměstnavatele. Žádný žebříček průměrných příjmů jednotlivých oborů ve zdravotnictví ale u nás neexistuje a není ani možné ho sestavit. Zástupci většiny dotázaných nemocnic totiž konkrétní informace tohoto typu nepodávají. Odkazují na to, že výše základního platu je dána tabulkami MZ. Statistiky o celkových příjmech v jednotlivých oborech (osobní ohodnocení, příplatky apod.) nemocnice nevedou nebo je nejsou ochotny zveřejnit.

Podle Martina Biegela, náměstka pro lékařskou péči v Nemocnici na Bulovce, je prý rozlišování podle oborů nemožné, protože základní plat každého lékaře vychází z tabulek předepsaných ministerstvem zdravotnictví. Podobně se vyjadřuje i zástupce Odborového svazu v Nemocnici Blansko MUDr. Filouš: „Jsme příspěvková organizace, takže se platy u nás řídí zákonem č. 143. Záleží také na kvalifikaci, počtu odsloužených let a podobně. Samozřejmě nějaké pohyblivé složky tu jsou,“ odpovídá na otázkuZdraví.Euro.cz, zd v nemocnici existují rozdíly v příjmec jednotlivých oborů.

Z výpovědí zástupců některých nemocnic je patrné, že vedení se může obávat nařčení z elitářství, pokud by vyšlo najevo, že lékaři konkrétních specializací jsou lépe ohodnoceni než kolegové z jiného oboru. „V Nemocnici Na Homolce není finančně preferován žádný obor, rozdíly v ohodnocení zaměstnanců se odvíjejí od výsledků kvality léčebné péče a výsledků hospodaření jednotlivých oddělení,“ uvedla mluvčí této nemocnice Jitka Kalousková.

Průměrný základní roční plat vybraných oborů v USA *)
Kardiochirurg:
New York - 321 833 dolarů, Alabama - 262 876 dolarůKardiolog: New York - 284 855 dolarů, Alabama - 232 672 dolarů Dětský kardiolog: New York - 270 652 dolarů, Alabama - 221 071 dolarů Ortoped - chirurg: New York - 362 552 dolarů, Alabama - 296 136 dolarů Neurochirurg: New York - 405 654 dolarů, Alabama - 331 342 dolarů Neurolog: New York - 209 362 dolarů, Alabama - 171 069 dolarů Transplantační chirurg: New York - 468 554 dolarů, Alabama - 382 720 dolarů Gynekolog-porodník: New York - 257 944 dolarů, Alabama - 210 691 dolarů Rodinný lékař: New York - 175 345 dolarů, Alabama - 143 224 dolarů, Praktický lékař: New York - 174 250 dolarů, Alabama - 142 329 dolarůCertifikovaná sestra v anesteziologii: New York - 153 507 dolarů, Alabama - 125 386 dolarů Vedoucí sestra v anesteziologii: New York - 174 799 dolarů
*) Aktuální data k prosinci 2005 odpovídají příjmům v organizacích s průměrným počtem 1000 zaměstnanců.

„Filozofii rozdělení na tzv. lukrativní oddělení a oddělení nevýdělečná neuznáváme,“ řekl Zdraví.Euro.cz generální ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon. „Neděláme to a dělat nebudeme, protože jsme nemocnice jako celek. Na tom, že seznam zdravotních výkonů zrovna lépe platí tohle oddělení a druhé hůře, nezáleží. Všichni musí pracovat osm hodin denně a za osm hodin dobře vykonané práce mají stejnou mzdu,“ dodal Shon.

Některé nemocnice ale přeci jen h naznačily, že určité obory jsou nedostatkové, a tudíž i finančně zvýhodněné. „Pokud máme například problémy s tím, že nemůžeme získat lékaře nebo zdravotní sestry na určitá pracoviště, stává se, že nabídneme výhodnější platové podmínky v nadtarifních složkách,“ řekl Zdraví.Euro.cz Leoš Kabát, zástupce ředitelky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Zcela nepochybně mezi takové obory patří Klinika popáleninové medicíny, kde dlouhodobě bojujeme s nedostatkem zaměstnanců, respektive s nezájmem lékařů o tento obor, který je poměrně náročný,“ uvedl Kabát. Dodal, že systémové rozdělení podle oborů v nemocnici nemají, liší se ovšem tarifní složky v některých kategoriích platu, například rizikových příplatcích. Rozdíl v platech je samozřejmě také určen počtem služeb na jednotlivých pracovištích, takže na chirurgii mají vyšší příjmy než například na alergologii, která nemá služby ani lůžkovou část.

Nové mzdové systémy

Určitý prostor pro změnu mzdových systémů, a tím i možnost zprůhlednění finančního ohodnocení v jednotlivých oborech, vznikl ve chvíli, kdy v ČR začal proces převodu nemocnic na obchodní organizace. Každé transformované zařízení si může sestavit vlastní mzdový předpis.

„U nás je daný mzdový předpis a jednotná tarifní mzda bez rozdílu oborů. Máme osobní ohodnocení a jednotný paušál za službu. Názorem našeho vedení je, že práce lékaře je práce lékaře, a nerozlišují to,“ říká Iva Řezníčková z Oblastní nemocnice Trutnov, a. s. Částečné systémové rozdělení podle oborů zavedla nemocnice v Náchodě, která je oficiálně akciovou společností od ledna 2004.

Základní výše mezd zůstala stejná, změnila se ale jejich vnitřní struktura. Zrušeny byly například některé příplatky, byla určena paušální odměna za pohotovosti. U vyššího personálu nemocnice a vedoucích zaměstnanců byly stanoveny smluvní platy, ve kterých jsou započítány i veškeré možné přesčasy. „Rozdělení podle oborů u nás existuje,“ řekl Zdraví.Euro.cz náměstek náchodské nemocnice Vlastimil Tichý.

„Týká se to například pohotovostí u lékařů, protože různé obory jsou během pohotovosti různě vytížené. Stanovili jsme tři skupiny oddělení a každé oddělení má úměrně zatížení vyšší sazbu za pohotovosti. Takže například lékař na chirurgii, kde je vytíženost větší, má i vyšší sazbu za pohotovost než lékař, který pracuje třeba na infekčním oddělení.“

Tichý dodal, že u středního zdravotnického personálu jsou náročnější služby (například na JIP nebo na lůžkovém ARO) odměněny vyšším osobním příplatkem. V Nemocnici Teplice, kde se na přechod na akciovou společnost teprve připravují, zatím žádné zásadní změny nechystají. Podle zástupce Odborového svazu Ing. Hájka se úroveň mezd překlene i do dalšího roku ve stejné výši. Další změny pak budou závislé na kolektivním vyjednávání.

V nemocnici v Českých Budějovicích, která je akciovou společností dva roky, rozdělení podle oborů nechystají. Zavádějí ale nové rozlišení mzdových kategorií. Od dubna příštího roku začne fungovat systém se třemi kategoriemi platů podle výše dosažené specializace - lékaři v přípravě na atestaci, lékaři s atestací a specialisté.

„Tarifní tabulky, které mění finanční ohodnocení po pěti letech, neuznáváme,“ říká generální ředitel Břetislav Shon. „Chceme, aby peníze šly za prací, a nelíbí se nám rozdělení ´jsi mladý, měj málo peněz´,“dodává. Základní mzda bude v českobudějovické nemocnici u všech lékařů stejná. Primáři na jednotlivých odděleních pak budou mít k dispozici určitou sumu peněz, kterou dále rozdělí podle schopností lékaře.

Obava ze závisti?

Zjišťování rozdílů v ohodnocení jednotlivých specializací ukázalo, že tato tématika je zatím pro česká zdravotnická zařízení podobně choulostivou záležitostí jako zveřejňování výsledků léčby. Zatímco v zahraničí není problém tyto informace zjistit, čeští zdravotníci konkrétní výši příjmů v jednotlivých oborech uvádět nechtějí.

IRENA SOUKUPOVÁ, IVA BLÁHOVÁ-BEZDĚKOVÁ, Zdravotnictví a medicína

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?