Rozedmu plic způsobuje především kouření. Jak zmírnit její příznaky?

18. 10. 2019 11:15
2 nové názory

Rozedma plic neboli plicní emfyzém je chronické plicní onemocnění, které je zapříčiněné trvalým poškozením či zaniknutím přepážek plicních sklípků. Mezi hlavní projevy patří dušnost a obtíže s vydechováním, jež postupně vedou ke hromadění vzduchu v plicích. Tato nemoc se bohužel nedá zcela vyléčit, ale pomocí vhodné terapie jsou lékaři schopní zmírnit jednotlivé příznaky a zpomalit její průběh.Co je rozedma plic?

Rozedma plic (latinsky Emphysema pulmonum) představuje trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest distálně od terminálních bronchiolů, které je charakteristické úbytkem plicní tkáně. Funkční část plic, jež je schopná zajistit dechovou výměnu mezi plicní tkání a krví, se tak neustále zmenšuje. Toto nepříjemné onemocnění údajně častěji trápí muže, u žen kuřaček nicméně jeho výskyt v poslední době stoupá.

Příčiny rozedmy plic

Plicní emfyzém může být buď vrozený, nebo se u pacientů projeví v důsledku silného kouření. Mírné poškození plicních sklípků může být ovšem také projevem stárnutí lidského organismu. V prvním případě se za příčinu považuje nerovnováha mezi proteázami, což jsou enzymy štěpící proteiny, a jejich přirozenými inhibitory anti-proteázami.

Ve zdravých plicích se nacházejí bílé krvinky, které do lidského organismu jako ochranný prostředek vypouštějí proteázy. Aby však nedošlo k narušení plicní tkáně, v těle se vyskytují také anti-proteázy, které jsou s nimi v rovnováze. Jakmile se projeví deficit anti-proteázy s názvem alfa‑1‑antitrypsin, proteázy začnou mít převahu a poškozují plicní tkáň.

Druhou velice častou příčinou emfyzému je prokazatelně kouření. V jeho důsledku se totiž v plicích neustále tvoří mírný zánět, takže se zde akumulují bílé krvinky. Kromě toho při kouření vznikají také volné kyslíkové radikály, které poškozují okolní plicní tkáň. Problematický je i pobyt v zakouřeném či znečištěném prostředí a časté bronchitidy.

Typy emfyzému

Lékaři klasifikují rozedmu plic podle toho, jakou část dýchacích cest postihuje. Rozlišujeme čtyři různé typy emfyzému:

  • Centroacinózní emfyzém – Tento typ postihuje centrální úsek respiračního bronchiolu, zatímco plicní sklípky zůstávají neporušeny. Často se pojí s kouřením a pokud se projeví společně s chronickou bronchitidou, jedná se o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
  • Panacinární emfyzém – Postihuje bronchiolus i plicní sklípky.
  • Distální acinární emfyzém – Postihuje hlavně plicní sklípky a může zasahovat až pod poplicnici jako vzduchový puchýř. Pokud praskne, vznikne pneumotorax.
  • Nepravidelný emfyzém – Plíce postihuje nepravidelně a je spjatý s jizvami, které vtahují okolní plicní tkáň.

Jaké má rozedma plic příznaky?

Pokud jde o symptomy plicního emfyzému, pacient s touto nemocí může žít mnoho let, aniž by si čehokoliv všiml. Mezi nejčastější obtíže, které se postupně začnou objevovat, patří:

Kromě typické dušnosti a obtíží s vydechováním se může u pacientů dostavit také podrážděnost a únava, která je spojená se špatným okysličením krve. Dalším příznakem mohou být paličkovité prsty. Tato komplikace, která se projevuje zvětšením posledních článků prstů a zaoblením nehtů, je způsobena změnou cévního zásobování.

V plicích se postupně objevují dutiny naplněné vzduchem. Jestliže se v nich nachází i hnis, pacienta může trápit silný kašel, a pokud prasknou, dochází k pneumotoraxu. V konečném stádiu hrozí také riziko plicní hypertenze, srdečního selhání a následné smrti pacienta.

Podle toho, jak pacienti vypadají, lékaři rozlišují emfyzematickou a bronchiální formu. V prvním případě mají nemocní velký hrudník a trápí je výrazná dušnost, jejich pokožka má však normální růžovou barvu. Co se týče druhé skupiny pacientů, ti naopak bývají menší a obézní, jejich kůže je namodralá, ale dušnost je u nich většinou mírnější.

Diagnostika

Při diagnostice rozedmy plic může lékařům hodně napovědět historie plicních onemocnění v rodině nemocného a také samotný tvar pacientova hrudníku. Patrné bývají změny, jako je například soudkovitý tvar hrudi, rovnoběžný průběh žeber nebo třeba vyplněné podklíčkové a nadklíčkové jamky.

Co se týče samotného vyšetření, při poslechu plic je slyšet oslabené dýchání s výrazně prodlouženými výdechy a také velmi slabé srdeční ozvy, jelikož srdce je překryto nadmutými plícemi. Změny na plicích následně odhalí rentgen, zatímco pomocí spirometrie je možné získat dechovou křivku. Všechny tyto metody nicméně umožňují rozpoznání onemocnění hlavně v případě pokročilých forem rozedmy plic, u počínajících či lehčích forem emfyzému to však možné není.

Léčba plicního emfyzému

Rozedmu plic bohužel nelze zcela vyléčit, správná terapie však může pomoci zmírnit jednotlivé příznaky a zpomalit průběh onemocnění. Pacient se nicméně musí zcela vyhnout kouření, a to i pasivnímu. Následně mu bývá podáván kyslík a mělo by dojít k úpravě mikroklimatu (teplota, vlhkost). Kromě toho je důležitý také dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu, správná výživa, otužování a dechová cvičení.

Léky

Co se týče léků na rozedmu plic, pacientům se podávají bronchodilatancia, jež mohou pomoci zmírnit kašel, dušnost a problémy s dýcháním. Dále pro ně platí stejné zásady jako u lidí, které trápí chronická bronchitida, a obvykle se tedy střídají antitusika a expektorancia. Pokud dojde na bakteriální infekci, mohou být vhodná i antibiotika.

Chirurgický zákrok

V závislosti na závažnosti onemocnění může lékař doporučit také operaci. Pokud nepomáhají žádné jiné prostředky, pacient může podstoupit například částečné odstranění poškozených plicních úseků, což pomáhá zlepšovat dýchání. Jediným kompletním řešením je pak transplantace plic, kterou však může podstoupit pouze malé procento pacientů.

Rozedma plic prognóza

Jelikož příznaky rozedmy plic mohou být zpočátku nenápadné, velká část pacientů o svém onemocnění dlouhou dobu nic netuší. V současné době na toto onemocnění a komplikace s ním spojené proto umírá stále více lidí. Pokud se plicní emfyzém podaří odhalit relativně včas, délka života závisí hlavně na pacientově přístupu.

Redakce Zdraví.Euro.cz (neregistrovaný)
Dobrý den, Jane, děkujeme za projevenou důvěru, užívání léku může ale doporučit pouze vystudovaný lékarník či lékař. Redakce Zdraví.Euro.cz
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?