VZP odmítá uznat platnost sedm let staré smlouvy o smlouvě budoucí, která zaručuje centru na 15 let ročně miliardu korun za léčení 1600 klientů VZP.
Uznání neplatnosti smlouvy o smlouvě budoucí se VZP domáhá žalobou u civilního soudu, termín projednání zatím nebyl stanoven.
VZP předložila centru v polovině října návrh standardní smlouvy s dohodou o narovnání. V pondělí zveřejnila, že ji centrum nutí k mlčenlivosti o všech společných jednáních. Standardní smlouva by měla zajistit protonovou léčbu pro zhruba 150 klientů VZP s rakovinou ročně, za ozařování dospělých navrhla VZP paušální platbu 505.907 korun a za ozařování dětí 734.567 korun.
Pražské centrum má smlouvu zatím jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Ostatní české zdravotní pojišťovny hradí léčení svých klientů v Praze jen v případě, když jim centrum nabídne cenu srovnatelnou s tím, za kolik léčí protonové centrum v Mnichově. Na léčbu protony posílají tyto pojišťovny jen klienty, u nichž to doporučí komplexní onkologická centra, v případě vojenské pojišťovny rozhodují o indikacích lékaři protonového centra.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).