Rozhořčení doktorů sílí, odejít chce třetina z nich

24. 11. 2010 8:12
přidejte názor
Autor: Redakce
Vedení krajů začíná řešit hrozbu masového exodu lékařů z nemocnic. Podle signatářů výzvy "Děkujeme, odcházíme" hodlá podat v prosinci výpověď až třetina nemocničních lékařů. To by řadu špitálů položilo.


Nejvážnější je situace v nemocnicích v Jičíně, Pardubicích a Chrudimi, kde se k hrozbě výpovědí připojilo 50 procent lékařů. V dalších nemocnicích pak zhruba třetina.

Pokud by tak skutečně učinili a po dvouměsíční výpovědní době by na konci února odešli, byla by pravděpodobně utlumena nebo uzavřena celá oddělení nemocnic v Chrudimi a Litomyšli. Ve fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde jsou přitom personální i platové podmínky mnohem lepší, jich dokonce už 27 výpověď podepsalo.

Zatím však nepodalo, podepsané formuláře leží u tamního šéfa odborářů. „Předsedy odborů nemocničních lékařů jsem už požádala o schůzku, abych se dozvěděla počty odcházejících lékařů,“ uvedla pardubická krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová. Krizová opatření v Litomyšli a Chrudimi nechtěla komentovat. Největší problémy ale očekává na odděleních ARO, kde pracuje nejvíc nespokojených mladých lékařů.

„Už mám sehnanou práci u jediné jedné poradenské firmy ve finančnictví. Je mi líto, že to bude práce mimo můj obor, ale už takhle nemůžu dál,“ řekl anesteziolog hradecké „fakultky“ David Cichý.
Výzvu „Děkujeme, odcházíme“ celorepublikově podepsalo přes 4100 lékařů. Požadují, aby základní plat doktora stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Nyní je průměrný český plat lékaře se službami a přesčasy za 1,5 úvazku necelých 50 000 korun. Průměrná hrubá mzda v ČR je asi 23 200 korun, ve východních Čechách zhruba 20 tisíc.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?