S rakovinou bude v roce 2030 bojovat 27 milionů lidí

27. 9. 2011 8:06
přidejte názor
Autor: Redakce
V roce 2030 bude rakovinou trpět odhadem 27 milionů lidí, tedy dvakrát více než nyní. Podle lékařů může léčba této nemoci, při níž se už dnes využívá stále větší množství nejnovějších technologií, drahých léků a vyšetřovacích metod, brzy ochromit zdravotnictví v mnoha západních zemích, protože pojišťovny už nebudou mít na ordinovanou léčbu dostatek prostředků.


Varování zveřejnili britští onkologové v nejnovějším vydání lékařského časopisu Lancet.

Podle lékařů čeká zdravotnictví v civilizovaném světě v nejbližší době krize, kterou způsobí právě rostoucí počet nemocných rakovinou a jejich nákladné léčení. Odborníci přitom kritizují hlavně to, že onkologové mají tendenci pacientům s rakovinou poskytovat veškerou dostupnou péči, i když to často znamená aplikaci nedostatečně vyzkoušených léků nebo nadměrné množství vyšetření.

V současnosti je na světě zhruba 12 milionů lidí trpících rakovinou, jejichž léčení stojí ročně 185 miliard liber (asi 5,2 bilionu korun). Země západního světa věnují na financování léčby rakoviny každoročně čtyři až sedm procent svých celkových zdravotnických rozpočtů.

„Obecně lze říci, že cenu zdravotní péče ovlivňují inovace. Více utrácíme, protože už umíme udělat víc, abychom pacientům pomohli,“ píše se ve studii. Jen velmi málo léčebných metod však dokáže naplnit rozumný poměr mezi cenou a výkonem. Naopak existuje velké množství léků a vyšetření, které pacientům pomohou jen velmi málo nebo vůbec, a jsou velmi drahé.

„Často je jednodušší objednat další vyšetření, než lékaře a pacienta uklidnit na základě znalosti osobní anamnézy a klasické prohlídky,“ uvádějí autoři studie. Ti kritizují zejména „zbytečnou“ péči, například intenzivní chemoterapii v závěrečných stádiích nemoci, která už pacientovi v posledních týdnech života nijak nepomůže.

„Pokračujeme směrem, který si finančně nemůžeme dovolit. Buď se můžeme pokusit ceny stlačit, nebo se náklady zvýší, což jen zvětší nerovnost mezi chudými a bohatými,“ míní Richard Sullivan, vedoucí výzkumného týmu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?