Evidence by měla obsahovat jasné informace o tom, kdy byl jaký prostředek použit. Data by pak bylo možné vyhodnocovat a podnikat kroky k tomu, aby se těchto prostředků užívalo méně. Vyplývá to ze zprávy Šabatové o její činnosti ve třetím čtvrtletí tohoto roku. ČTK má zprávu k dispozici. Stanovisko ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.
„Omezovací prostředky jsou hrozbou pro důstojnost člověka, jsou-li použity neoprávněně nebo ponižujícím způsobem. Proto doporučuji zavedení (nařízení zákonem) povinnosti vést jejich evidenci a vyhodnocovat ji,“ píše Šabatová ve své zprávě, která je určena zákonodárcům. Upozorňuje, že jen vyhodnocování těchto zákroků může vést ke zlepšení podmínek ve zdravotnických zařízeních, v nichž jsou lidé omezováni na své svobodě.
Šabatová poukázala na to, že pokud by tato nová povinnost byla stanovena, zvýšila by se také kontrola krajských úřadů nad ústavy a nemocnicemi. Podle ní je tento dohled zatím nedostatečný.
Po zavedení evidence volal již předchůdce ombudsmanky Pavel Varvařovský. Ministerstvo zdravotnictví sice v roce 2009 doporučilo zdravotnickým zařízením evidenci vést, dosud to ale není povinností. Šabatová zákonodárcům napsala, že současné prostředí může vytvářet podmínky pro nezákonné použití omezovacích prostředků.
Připravovaná novela zákona o zdravotních službách sice nařizuje vést statistiku o použití omezovacích prostředků, Šabatová to ale nepovažuje za dostatečné. Zákonodárcům napsala, že takovéto pravidlo je „téměř k ničemu, přinese pouhá čísla bez možnosti jejich ověření nebo dalšího vyhodnocení“.
Novela zákona o zdravotních službách by měla být proto při projednávání v tomto ohledu upravena, míní veřejná ochránkyně práv.