Setkání byli přítomni reprezentanti Belgie, Anglie, Německa, Portugalska, Itálie, České republiky, Dánska, Rakouska. Ostatní, aktivně spolupracující členové, se omluvili. Celé jednání vedlo předsednictvo ECET ve složení: předsedkyně Christel Ravenschlag (Německo), místopředsedkyně Jean Preston (Velká Británie), pokladnice Rosine Van den Bulck (Belgie) a tisková mluvčí Kirsten Bach (Dánsko).
Vzájemná spolupráce
Byli jsme seznámeni s výzkumem, který bude zaměřen na sjednocení a vzájemnou spolupráci ve vzdělávání stomasester v Evropě. Všichni evropští delegáti obdrželi pilotní projekt otázek výzkumu, který měli vyplnit a vyjádřit se k němu. Po zpracování připomínek a rozeslání dotazníku zpět jednotlivým zástupcům, kteří by měli zařídit jeho přeložení, rozeslání aktivně pracujícím stomasestrám v jejich zemi a vyplněné dotazníky odeslat zpět do konce ledna 2007. Výsledky výzkumu budou prezentovány na kongresu, který bude v Salcburku od 17. do 20. června 2007. Vytváří se adresář vzdělávacích institucí evropských zemí, ve kterých probíhá vzdělávání stomasester.
Zároveň jsme byli požádáni o spolupráci při průběžném doplňování a vylepšování webových stránek ECET, které najdete na adrese: www.ecet-stomacare.org. České sestry byly pověřeny úkolem zajistit kontakt na polské stomasestry.
ECET v letech následujících
Kongres ECET v roce 2007, jak bylo odsouhlaseno v roce 2005, se bude konat v Salcburku. Gerlinda Wiesinger a její pracovní tým nám představily program a jeho webové stránky: www.ecet2007.com.
Byli jsme obeznámeni s problémy, které je nutno vyřešit, aby byl zabezpečen hladký průběh kongresu. Z prezentace vyplynulo, že je nutné vzájemně spolupracovat, vyměňovat si zkušenosti a vzít si ponaučení z nedostatků a problémů, kterým předešlé pořádající země musely čelit. Bylo odsouhlaseno, že pro budoucí pořadatelské země se vypracuje písemný průvodce, který jim bude nápomocen v řešení podobných obtíží a bude sloužit jako efektivní manuál při přípravě kongresu.
Byl podán návrh, aby v konečném finančním vypořádání po každém ukončení ECET kongresu byla jedna třetina zisku půjčena následné pořádající zemi a až poté vrácena předcházející pořádající zemi. Jedna třetina eventuálního zisku připadne ECET a jedna třetina pořádající zemi.
O uspořádání kongresu ECET v roce 2009 projevily zájem portugalské stomasestry. Nejprve přečetly předsednictvu pozdrav od starosty Porta, který si považuje za čest možnost konání evropského kongresu stomasester v jeho městě. V obsáhlé a výborně připravené prezentaci seznámily přítomné s městem Porto, jeho možnostmi týkající se optimálního zabezpečení kongresu po všech stránkách, mimo jiné s technickým a ubytovacím zázemím a potenciálem pro pořádání dalších přidružených akcí. Jejich návrh byl jednomyslně přijat.
Kongres ECET v roce 2011 by rádi zorganizovali stomaterapeuti z Itálie, jejich zástupce Carlo byl vyzván, aby si připravil prezentaci své země na další setkání reprezentantů evropských zemí, které se bude konat v rámci kongresu v červnu 2007 v Salcburku.
Roční poplatek do ECET je 10 eur. Nejvhodnější je platit jej na dva roky najednou během konání kongresu. Odpadá tím zátěž bankovními poplatky, které jsou v současné době vyšší než samotný poplatek.
Dané období je vždy od června do června. Od roku 2008 bylo odsouhlaseno zvýšení ročního poplatku na 20 eur. Na kongresu 2007 bude zvoleno nové předsednictvo ECET pro další období. Je možné zasílat návrhy na jeho členy. Musíme si také mezi sebou zvolit zástupce České republiky v ECET a v červnu 2007 předat odsouhlasený návrh. ECET má kolem tří set platících členů, aktuální počet nám bude poslán do konce roku 2007. Členů z České republiky je šest.
O autorovi: Svatava Nováková, chirurgická klinika IPVZ Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem (svatava.novakova@mnul.cz)