Je mu pětadvacet let a čtyři roky si může říkat schizofrenik. Jelikož toho mnoho nenapracoval, jeho invalidní důchod dokonce ani nedosahuje na laťku minimální mzdy. Takový případ zažil pražský psychiatr Martin Anders a popisuje ho jako jednu z obětí současného zdravotnického systému.
„Ten člověk si musí požádat o dorovnání důchodu do životního minima. Kde má vzít na doplatky na léky, které sice nutně potřebuje, ale které dělají třeba i stovky měsíčně?“ ptá se Anders.
Schizofrenie se rozvíjí právě u docela mladých lidí: u mužů mezi sedmnácti až třiceti, u žen mezi dvaceti až čtyřiceti. Pokud jim nevyhovuje plně hrazený lék risperidon, nezbývá než doplácet. Třeba i pět nebo sedm stovek měsíčně. Vysoké doplatky podle Anderse ale některé pacienty odrazují od toho, aby se léčili.
„Léky si prostě nevyzvednou a nebudou je užívat. Což znamená, že se neléčí a že většinou následuje hospitalizace,“ líčí Anders. Jenže to se státu notně prodraží.
„Ze zahraničí bychom se měli poučit, že třeba i drahá léčba vyjde v konečném součtu všech nákladů levněji než hospitalizace,“ kritizuje psychiatr současný stav.
Ten se nelíbí ani ministru zdravotnictví Davidu Rathovi. „Psychiatrie u nás je opravdu podfinancovaná,“ říká Rath. Míň peněz než my dávají v Evropě na psychiatrii už jen Slováci. Na duševní nemoci jde totiž pouze 3,5 procenta z celkových nákladů na zdravotnictví.
Podle odborníků s takovými penězi nemůžeme poskytovat adekvátní léčbu. A klecová lůžka, za která nás kritizuje EU, jsou pak důsledkem tohoto stavu: s minimem peněz není z čeho platit personál léčeben a na třicet pacientů tak vychází třeba jen čtveřice odborně vzdělaného personálu.
Takové poměry jsou ve světě nevídané. Rath slibuje, že příliv peněz do psychiatrie půjde nahoru během jednoho dvou let. Nechce ale připustit, že by byl nedostatek plně hrazených léků pro duševně nemocné.
Podle něj jde o komplot farmaceutických firem s lékaři, na který doplácejí pacienti. „Firmy bohužel dovedou motivovat lékaře, aby předepsali jiný lék, než je ten plně hrazený,“ říká Rath.
Vysočina