Začnou se také připravovat na možný další celostátní protest, tentokrát již nejméně třídenní. Na víkendovém celostátním setkání praktických lékařů v Milovech na Žďársku se na tom shodlo 250 jejich zástupců.
„Pokud nebudou naše požadavky uspokojivě plněny, jsme připraveni tlak zvýšit,“ řekl novinářům předseda Sdružení praktických lékařů České republiky (SPL) Václav Šmatlák. Ordinace by se pak mohly zavřít i na několik dní nebo opakovaně. Praktici své ordinace na protest proti výši úhrad za péči od pojišťoven uzavřeli letos už dvakrát.
Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka konečné rozhodnutí o úhradách péče na příští rok ještě nepadlo.
Podle Šmatláka je primární péče podhodnocována dlouhodobě. Tvrdí, že pokud nenastane zásadní zlom, do pěti let se tento systém zcela rozpadne. „Pak budou oblasti v České republice, kde prostě praktický lékař nebude,“ dodal.
SPL má asi 4200 členů. Šmatlák předpokládá, že 19. září zůstane uzavřena drtivá většina z přibližně 5000 ordinací pro dospělé v zemi. „Podle informací, které máme, se připojí i pediatři, protože ty problémy jsou identické,“ podotkl.
Na dveřích ordinací by pacienti měli s předstihem najít plakáty s informacemi o protestu a o tom, které zařízení v jejich regionu se postará o akutní případy.
Protestující lékaři se zúčastní seminářů, na nichž se dozvědí o možnostech, které by nastaly v případě neobnovení smluv s některými zdravotními pojišťovnami.
Lékaři dostávají podle Horáka letos od pojišťoven 36 korun měsíčně za každého pacienta, kterého mají ve své kartotéce. Za bod, kterým se ohodnocují výkony a ošetření, mají 92 haléřů.
Praktici požadují, aby jim pojišťovny na jednoho pacienta platily 50 korun. Víc chtějí i za bod. VZP navrhuje 38 korun za pacienta. Bod by stál 98 haléřů.
VZP v návrhu svého zdravotně pojistného plánu na příští rok počítá s tím, že by do péče praktických lékařů plynulo o 600 milionů korun víc než letos.
Mluvčí Sdružení praktických lékařů (SPL) Jan Jelínek již dříve uvedl, že ve vyspělých zemích do péče praktiků plyne zhruba deset procent peněz, v ČR necelých pět procent.
„Vše je ve fázi návrhů. Příjmy lékařů se navýší i o doplatky (například za návštěvu), takže reálné navýšení příjmů převyšuje deset procent,“ řekl v pátek ČTK Horák.
ČTK