Šéf polské kliniky, který odmítl provést potrat, byl propuštěn

10. 7. 2014 8:12
přidejte názor
Autor: Redakce
V Polsku propustili šéfa kliniky, který kvůli svému svědomí odmítl provést potrat. Žena se pro něj rozhodla poté, co se dozvěděla, že by se její dítě narodilo s těžkým postižením.


Porodník Bogdan Chazan trval na dalších vyšetřeních, která se ale natolik protáhla, že zákrok již nebylo možné legálně podstoupit. O rozhodnutí varšavské starostky propustit katolického lékaře informovala agentura AP.

Osmatřicetiletá žena mezitím porodila, její dítě má velmi vážné poškození mozku. Případ byl v Polsku ostře sledován. Chování ředitele kliniky kritizovali nejen zástupci organizací bojujících za lidská práva, ale také řada lékařů. Chazan se přitom odvolával na „doložku o svědomí“. Ta mu sice umožňuje provedení zákroku odmítnout, zahrnuje ale i zákonnou povinnost předat případ jinému lékaři.

Potraty jsou v Polsku zakázány s výjimkou několika zákonem povolených případů - například pokud je plod poškozený nebo pokud těhotenství ohrožuje zdraví či život ženy, anebo je těhotenství následkem znásilnění.

Za odvolaného ředitele se postavil varšavský kardinál Kazimierz Nycz. „Je to strašlivý precedens, který postihuje práva nejen katolíků, ale všech lidí,“ prohlásil. Zákony by se podle něj měly změnit, aby se za svědomí netrestalo. Vybídl také věřící, aby přispěli do sbírky na pokutu 70.000 zlotých (asi 465.000 Kč), kterou byla mezitím nemocnice za Chazanova pochybení potrestána.

„Kdyby profesor Chazan viděl život, který pomohl zachránit, asi by změnil názor,“ řekl televizi TVN porodník Romuald Debski z nemocnice, kde těžce postižené dítě nakonec přišlo na svět.

Profesor se nevyjádřil, je na dovolené. Jeho právník řekl, že se proti odvolání může odvolat. Chazan je jedním z tří tisícovek polských zdravotníků a mediků, kteří se podepsali pod prohlášení víry, hlásající „přednost práva božího před lidským“ a potřebu „čelit nelidským ideologiím moderní civilizace“. Prohlášení iniciovala doktorka Wanda Póltawská, přítelkyně papeže Jana Pavla II.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?