Senát podpořil očkování proti pneumokokům

19. 6. 2009 8:24
přidejte názor
Autor: Redakce
Občanské sdružení Nahlas, které založili manželé Kalovští z Přerovska a jež bojuje za zavedení bezplatného očkování dětí proti pneumokokům, zaznamenalo úspěch na půdě parlamentu. Jeho horní komora včera návrh na takové očkování podpořila…

Návrhy, které se zavedením bezplatného očkování počítaly již od začátku letošního roku, byly několikrát z jednání sněmovny staženy

Občanské sdružení Nahlas, které založili manželé Kalovští z Přerovska a jež bojuje za zavedení bezplatného očkování dětí proti pneumokokům, zaznamenalo úspěch na půdě parlamentu. Jeho horní komora včera návrh na takové očkování podpořila.

„Je to vůbec první vstřícný krok našich zastupitelů od podzimu minulého roku, kdy ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo záměr zavést tento preventivní nástroj v boji proti těmto zákeřným bacilům. Vystupujeme jménem rodičů a dětí, jimž pneumokok způsobil nejen vážné, ale i smrtelné následky, a tento postup jednoznačně podporují,“ reagovali iniciátoři z občanského sdružení. Senátoři posílají pozměňovací návrhy k poslaneckým návrhům změny zákona o veřejném zdravotním pojištění zpátky do sněmovny. Nechávají na poslancích, aby rozhodli, zda rodiče budou moci zdarma chránit své děti proti nebezpečnému pneumokoku. Návrhy, které se zavedením bezplatného očkování počítaly již od začátku letošního roku, byly několikrát z jednání sněmovny staženy.

„Mezitím nejméně jedenáct dětí s pneumokokem zápasilo o život a jedna malá holčička mu bohužel podlehla. Nyní nám opět svitla naděje, že se naši nejmenší dočkají bezplatné ochrany proti této zákeřné bakterii. Vyzýváme poslance, aby mysleli na děti a novelu zákona schválili. Desítky tisíc rodin na toto rozhodnutí netrpělivě čekají,“ komentoval Rudolf Kalovský.

Zdravotní a sociální výbor Senátu upravil poslanecké návrhy změny zákona o veřejném zdravotním pojištění tak, že očkování proti pneumokoku by mělo být nově hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Bezplatné očkování má nyní k dispozici pouze velmi malé procento dětí z takzvaných rizikových skupin, ostatním je musí platit rodiče.

„Situace se navíc letos ještě zhoršila, protože zdravotní pojišťovny omezují svoji podporu očkování proti pneumokokům ze svých preventivních programů. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla příspěvky na prevenci od dubna již nevyplácet,“ podotkl Kalovský.

Finančně slabým rodinám vloni přispěchala na pomoc Charita společně se sdružením Nahlas. Výrobce jedné z vakcín poskytl 2000 dávek pro rodiny s malými dětmi, které žijí v zařízeních spravovaných Charitou.

„K dnešnímu dni jsme takto mohli ochránit téměř 700 dětí. Do konce roku očekáváme, že se nám přihlásí další maminky, pro něž máme ještě asi osm set dávek,“ řekl ředitel Charity Česká republika Oldřich Haičman

Podle slov Kalovského sdružení věří, že podobných programů nebude v příštím roce již třeba a že v ochraně zdraví a životů našich nejmenších převezme svoji roli stát.

Závažné formy pneumokokové infekce jako meningitida nebo sepse patří k nejzákeřnějším onemocněním, která mají na svědomí vysokou úmrtnost. Odhaduje se, že ročně v České republice takto onemocní 100 dětí, několik z nich bohužel zemře.

Nebezpečné mohou být také pneumonie způsobené pneumokoky, na něž ročně onemocní až 900 dětí do 5 let věku. Jejich nebezpečí vzrůstá také v souvislosti s komplikacemi způsobenými chřipkou. Mírnější formy pneumokokových onemocnění mohou způsobovat časté záněty středního ucha či další infekční onemocnění.

Proto čeští lékaři řadí očkování proti pneumokokům na první místo ve svých prioritách a stejné stanovisko zastává i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Daniela Tauberová, Regionální deník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?