Senát vyzval Libyi, ať zruší trest smrti pro cizí zdravotníky

21. 12. 2006 9:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Libyjský parlament by měl podniknout kroky k propuštění šesti zahraničních zdravotníků, které ve středu soud je uznal vinnými z úmyslné nákazy více než čtyř stovek libyjských dětí virem HIV a odsoudil k trestu smrti. Libyjský zákonodárný sbor k tomu dnes vyzval český Senát na popud svého místopředsedy Petra Pitharta (KDU-ČSL)...


Praha -

„Spáchání trestného činu nebylo soudem dokázáno, nebyly vzaty v úvahu posudky odborníků na problematiku HIV,“ citoval Pithart z jednomyslně přijatého usnesení Senátu. „Trvání na rozsudku by poškodilo pověst Libye ve světě a způsobilo by její mezinárodní izolaci,“ uvedl.

Rozsudek nad pěti bulharských zdravotními sestrami a palestinským lékařem už odsoudily mezinárodní organizace včetně EU a OSN. Senátní usnesení souvisí s výzvou Bulharska k mezinárodnímu společenství, aby vyvinulo na Libyi tlak vedoucí k propuštění odsouzených. Usnesení podpořil také ministr zahraničí Alexandr Vondra (za ODS). „Plně to odpovídá i našemu dlouhodobému názoru,“ uvedl.

Zdravotní sestry i lékař se proti rozsudku, podle něhož na konci 90. let nakazili 426 dětí smrtelným virem v nemocnici ve městě Benghází, odvolali k libyjskému nejvyššímu soudu. Obžaloba argumentovala i tím, že obvinění se k úmyslné nákaze už jednou přiznali. Podle obhájců však bylo doznání vynuceno násilím a děti se nakazily ještě před příchodem zahraničních zdravotníků vinou špatných hygienických podmínek v nemocnici. Tuto teorii podpořilo několik specialistů na HIV i analýza genomů viru, kterou provedl mezinárodní tým expertů.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?