Zájem o program potvrzoval stále zaplněný sál. Nově bylo do programu zařazeno 18 posterů a blok pracovní skupiny ošetřovatelství v kardiologii ČKS (PSOK).
Na počátku sdělení připomeňme několik údajů z historie. Za zakladatelku novodobé historie ošetřovatelství je považována Florence Nihgtingale, která se v roce 1853 významnou měrou podílela na ošetřování a záchraně vojáků v době krymské války. Její zvoneček na šňůře u každého lůžka vojína můžeme považovat za předchůdce jednotek intenzivní péče.
Z pohledu ošetřovatelství v kardiologii dochází k výraznému pokroku vznikem koronárních jednotek v roce 1960, a to za významné účasti sester. Dalším mezníkem je rok 1991, kdy v rámci Evropské kardiologické společnosti (ESC) byla vytvořena Pracovní skupina kardiovaskulárního ošetřovatelství (WG 24). Z iniciativy sester a lékařů byla v roce 1999 založena první klinika pro nemocné s chronickým srdečním selháním v jižním Švédsku vedená sestrami specialistkami. V roce 2001 vychází první číslo Journal of Cardiovascular Nursing ESC. Na kongresu ESC v Barceloně v roce 2006 dochází v rámci organizačních změn k ustanovení Council on Cardiovascular Nursing and Allied Professions ESC (CCNAP) a současně uzavření dohody o vzájemné výměně zkušeností sester z USA.
V roce 2006 byla po přípravné fázi vytvořena pracovní skupina ošetřovatelství v kardiologii (PSOK ČKS), a to díky pochopení prof. MUDr. Michaela Aschermanna, DrSc. (předsedy ČKS) a výboru ČKS. Za zahájení činnosti PSOK ČKS považujeme 23. listopad 2006, kdy se poprvé sešli zvolení členové výboru v Nemocnici na Homolce u příležitosti Kardiologických dnů. Jejich jména a kontaktní adresy uvádíme na webových stránkách ČKS: www.kardio-cz.cz. Zde jsou volně přístupné informace o aktivitách PSOK, různá sdělení, články a také informace o jiných pracovních skupinách, guidelines aj. Věříme, že je členové PSOK předají svým kolegyním a kolegům, kteří doposud nejsou členy pracovní skupiny. Za další zdroj informací lze považovat Informační přílohu Kardio časopisu Cor et Vasa.
Jaká byla letošní sesterská sekce?
Obsah a kvalita a ústních sdělení byly různorodé, což je dáno spektrem odborností. Je nutné vyzdvihnout snahu a nasazení, které přednášející předvedly. Zasluhuje obdiv, co dokázaly vytvořit při svém pracovním vytížení, a řada z nich i při plnění povinností vůči rodinám. Za zajímavá a původní lze označit sdělení I. Lálové a J. Bělohlávka z VFN Praha „Kompetence sester na jednotkách intenzivní péče“, D. Hetclové a Š. Bravencové z FN Olomouc „Přišel!-Slyšel!-Viděl?-Ví?
Výsledky průzkumu u laiků v oblasti KPR v programu Šňůra života“ a originálně pojaté sdělení věnované základní vyšetřovací metodě P. Povolné z FNKV Praha „EKG - opakování je matka moudrosti“. Myslím, že tato sdělení by po dohodě s autorkami mohla být zveřejněna ve formě článku v Informační příloze Kardio a eventuálně i Journal of CardiovascularNursing ESC. Je potěšující, že poprvé na sjezdu zařazené postery prokázaly též schopnosti našich sester pro tuto formu sdělení. Řada z nich byla připravena velmi dobře a v dobré obsahové kvalitě.
V příštím roce by moderování vybraných posterů mohlo přispět ke zvýšení celkové úrovně sesterské sekce. Věřím, že i na XVI. sjezdu ČKS bude Sesterská sekce představovat významnou odbornou událost v životě sester. Je to jedinečná příležitost, kdy se sestry mohou navzájem seznámit s novinkami v ošetřovatelství, v diagnostických metodách, v prevenci a léčbě, v přístupu k nemocným a jejich edukaci a klinickém výzkumu.
PSOK letos poprvé
Nelze opomenout blok PSOK, který byl poprvé zařazen na letošním sjezdu. Již tradičně přišel přítomné pozdravit předseda ČKS prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc. V hodinovém bloku vystoupily pozvané představitelky sester. Jako první se ujala slova ředitelka NCO NZO v Brně MUDr. Marie Košuličová se spolupracovnicemi, které pohovořily o postgraduálním specializačním vzdělávání - s ohledem na ošetřovatelství kardiovaskulárních onemocnění. Představily modulový vzdělávací systém specializačního vzdělávání a kreditní systém vznikající v souladu s požadavky EU. Prezidentka ČAS Mgr. D. Jurásková krátce upozornila na některá úskalí ve vzdělávacím systému zvláště z hlediska uplatnění specializace při pracovním zařazení. Dále se zabývala připravovanou standardizací ošetřovatelské péče a sledování indikátorů ošetřovatelské péče, která se bude týkat i kardiologie. Vyzvala ke spoluúčasti na jejich přípravě PSOK a výbor ČKS.
V dubnu odpovídali členové PSOK na anketu. S jejími výsledky seznámil přítomné MUDr. J. Leso, předseda PSOK. Tyto výsledky jsou také k dispozici na internetových stránkách ČKS a jejich rozbor poslouží členům výboru k upřesnění činnosti.
Jaké závěry bylo možné vydedukovat z ankety?
- Je zájem o postgraduální studium ve specializaci ošetřovatelství kardiovaskulárních onemocnění a ARIP,- o standardizaci ošetřovatelské péče,- o celostátně platnou učebnici kardiovaskulárního ošetřovatelství,- o spolupráci s ostatními PS ČKS, navázání kontaktu a spolupráce s CCNAP, eventuálně zahraničními pracovními skupinami ošetřovatelství,- o průběžně zajištění informovanosti členů PSOK na webových stránkách, v příloze Kardio časopisu Cor et Vasa,- o uspořádání jednodenního semináře,- o pověření výboru PSOK na organizaci přednáškových bloků v rámci sjezdu ČKS za účelem zkvalitnění ústních sdělení.
Všechny sestry z PSOK a další zájemkyně/ zájemce zveme na I. edukačně - odborný seminář, který se bude konat 3. listopadu 2007 v Praze. Program bude vytvořen nejen z původních, ale i z edukačních sdělení. Uvítáme též hosty - zástupce z ČAS a NCO NZO v Brně a také vystoupení sester z kardiochirurgie. Každý účastník akce obdrží kredity ČAS.
Přihlášky k aktivní a nebo pasivní účasti posílejte na adresu: leso@mnnp.cz nebo jrho@medicon.cz nebo písemně: MUDr. Jiří Leso - Kardiologická ordinace, Městská nemocnice, K Moravině 6, 190 00 Praha 9, nebo Bc. Jaroslava Holakovská -Kardiologické oddělení, IKEM, Vídeňská 1958/9, 140 21 Praha 4-Krč.
O autorovi: MUDr. Jiří Leso Bc. Jaroslava Holakovská Doc. MUDr. Eliška Sovová, MBA, členové výboru PSOK ČKS (leso@mnnp.cz)